☝️Vedeli ste, že nám môžete stoličku Adaptic vrátiť až 30 dní od zakúpenia? ☺️

Čo to je kraniosakrálna terapia (CST)?

Kraniosakrálna terapia (CST) má pôvod v 19. storočí.  Koncept CST prvýkrát navrhol lekár Andrew Taylor Still a v priebehu 50. a 60. rokov 20. storočia bol tento koncept ďalej skúmaný, rozvíjaný a kodifikovaný ďalšími priekopníkmi tohto odboru. Dnes sa CST vyvinula v široko rozšírenú a holistickú terapiu, ktorú používajú fyzioterapeuti, osteopati a chiropraktici, aby pacientom pomohli zmierniť bolesť a zlepšiť ich zdravotný stav.

CST využíva jemný tlak na hlavu, krk a chrbát na zmiernenie stresu a bolesti spôsobenej kompresiou. Okrem úľavy od bolesti a uvoľnenia emocionálneho aj fyzického stresu a napätia sa predpokladá, že CST tiež pomáha obnoviť pohyblivosť lebky a zmierniť obmedzenie hlavy, krku a nervov. 

kraniosakralni-terapie-historie.webp

Dve veľmi časté formy techniky CST zahŕňajú kompresiu štvrtej komory (CV4) a uvoľnenie tylu lebečnej spodiny (OCBR) – obe tieto techniky boli začlenené do konštrukcie a štruktúry všetkých vankúšov Kanuda.

CV4 - Kompresia štvrtej mozgovej komory

Čo to je

CV4 je liečebný postup, ktorý sa bežne používa po celom svete. Táto technika pomáha správnemu fungovaniu nervového systému a používa sa na uľahčenie zaspávania, zmiernenie úzkosti, bolesti a na zlepšenie aktivity sympatického nervového systému.

Ako to funguje

Postup CV4 je pomerne jednoduchý. Pacient si ľahne, terapeut jemne podoprie tylovú kosť v bočnom uhle a jemne vytiahne hlavu do extenzie (do natiahnutej polohy). Týmto jemným tlakom dôjde k uvoľneniu v spojivových tkanivách k neurologickej reakcii, ktorá prepne centrálny nervový systém z obvyklého stavu bdelosti do stavu pokoja.

Zdravotné výhody

  • Znižuje stres a úzkosť
  • Pomáha pohybu tkanív a tekutín v hlave a jej okolí
  • Uvoľňuje spojivové tkanivo v celom tele
  • Obnovuje pružnosť autonómneho nervového systému
  • Pomáha zmierniť autoimunitné dysfunkcie

OCBR - Uvoľnenie tyla lebečnej spodiny

ocbr-ukazka.jpg

Čo to je

OCBR je bežne praktizovanou formou CST (kraniosakrálna terapia), ktorá je navrhnutá ako manuálna technika na uvoľnenie napätia vo svaloch okolo hlavy a  krku, a na zníženie bolesti krčnej chrbtice.

Ako to funguje

Hlava a krk sa jemne oprú o špičky prstov, ktoré sa položia na samý spodok lebky pod tylovú kosť. Táto technika pomáha zmäkčiť fascie a svalové tkanivo v podtýlnej oblasti. To pomáha otvoriť oblasť medzi stavcami krčnej chrbtice C1 a C2 na vrchole krku a základňou hlavy, alebo tylom.

Zdravotné výhody

  • Znižuje bolesti krčnej chrbtice, ramien a hornej časti chrbta
  • Zbavuje bolestí hlavy
  • Odstraňuje problémy s nesprávnym držaním tela, kedy dochádza k poklesu ramien a predsunutiu hlavy a krku

 

Adaptic tím autorov

Skupina autorov pod značkou Adaptic, ktorí sa zaoberajú zdravým sedením. Pracujú na vývoji nových zdravotníckych výrobkov alebo pomáhajú zákazníkom pri výbere správnej stoličky.

Viac článkov

Stále scrollujete? Môžete čítať ďalej!