BLACK FRIDAY 10–20 % len do 9. 12.   Možnosť vrátenia tovaru do 15. 1. 2025  |  Objednávky do 9. 12. doručíme pred Vianocami   |  POZOR od 1. 1. 2025 platí vyššia DPH

Vyskočená medzistavcová platnička: Ako bolí a ako sa lieči?

Ochromujúca bolesť, ktorá vystreľuje do nôh. Tak opisujú výhrez platničky tí, ktorí ho zažili. Vedeli ste ale, že vysunutá platnička bolieť nemusí? Poďme spolu prebrať všetko, čo o výhrze potrebujete vedieť.

Čo je medzistavcová platnička? Predstavte si tlmič chrbtice

Vašu chrbticu tvorí 33–34 stavcov. Len stavce ale nestačia - ľudské telo potrebuje spôsob, ako stlmiť otrasy spôsobené pohybom. K tomu slúži esovité zakrivenie chrbtice a medzistavcové platničky.

Medzistavcové platničky sú elastické doštičky medzi stavcami. Každá platnička obsahuje veľké množstvo vody – čím viac, tým je elastickejšia, a teda lepšie tlmí otrasy.

Kresba medzistavcovej platničky
Medzistavcová platnička (zdroj: en.wikipedia.org)

Zaujímavé je, že platničky neobsahujú žiadne cievy, ktoré by ich vyživovali. Výživu zaisťuje miechová tekutina, ktorá sa v medzistavcových platničkách vymieňa vďaka stláčaniu, ku ktorému dochádza pohybom. Zjednodušene povedané: Prirodzený a zdravý pohyb je zásadný pre to, aby boli platničky správne vyživené a odvádzali prácu tlmiča chrbtice.

U ľudí, ktorí majú málo pohybu (napríklad celý deň staticky sedia) môže preto dochádzať k problémom. Bez pohybu sa platničky nestláčajú, tekutina v nich sa nevymieňa a bunky tkaniva v platničkách odumierajú.

K dôležitosti pohybu sa ale ešte vrátime.

Koľko máme platničiek? Menej, než by ste čakali

V ľudskej chrbtici by ste napočítali 23 medzistavcových platničiek. Možno si hovoríte, že to je málo, stavcov je predsa 33-34. Prvú platničku nájdeme až medzi 2. a 3. krčným stavcom, a poslednú potom medzi 5. bedrovým a 1. krížovým stavcom.

Prvé dva stavce sú tvarovo špecifické. Ich spojenie zaisťuje maximálnu pohyblivosť, ktoré by sme spojením s medzistavcovou doštičkou nedosiahli. Krížové stavce nám druhotne zrástli v celistvú kosť krížovú, preto medzi nimi nie je priestor na medzistavcové doštičky.

Kresba ľudskej chrbtice s vyznačenými medzistavcovými platničkami.
Nákres ľudskej chrbtice s vyznačenými medzistavcovými platničkami.
Zdroj: https://www.wheelessonline.com/

Ako vyzerá medzistavcová platnička? Ako téglik so želatínou 

Aby sme pochopili, ako vzniká výhrez platničky, musíme si vysvetliť štruktúru medzistavcovej platničky. Predstavte si ju ako kelímok so želatínou. Želatína je jadro platničkyrôsolovité tkanivo s veľkým podielom vody. Téglik je potom vonkajší väzivový prstenec tvorený chrupavkou, ktorý platničku chráni a drží pohromade.

Kresba medzistavcovej platničky
Jadro tvorí vodnatý útvar, ktorý obklopuje chrupavka - prstenec.

Tekutina jadra vytvára medzi jednotlivými stavcami guľovitý útvar , okolo ktorého sa stavce pri pohybe chrbtice nakláňajú. Prstenec sa na jednej strane stláča, na opačnej namáha v ťahu. Práve preto je chrupavka po obvode vystužená väzivom , aby namáhanie vydržala.

Prasknutá platnička – príznaky

Podržme si ešte chvíľu prirovnanie ku tégliku so želatínou. Predstavte si, že na téglik dlhodobo z jednej strany tlačíte – napríklad ním podložíte stôl. Čo sa stane?

Najprv sa začne ohýbať a želatína sa spolu s ním presunie na stranu. Tak vzniká jeden z najčastejších úrazov medzistavcovej platničky: vyklenutie. Pri zlom držaní tela platničky nerovnomerne zaťažujete – tlačíte na ne v jednej časti viac ako v inej. Dochádza ku klinovitej deformácii, pri ktorej sa rôsolovité jadro platničky presúva do strán. Väzivový prstenec sa nadmerne namáha. A platnička utláča okolité nervy.

Model, na ktorom je vidieť vyskočenie medzistavcovej platničky.
Model, na ktorom je vidieť vyskočenie medzistavcovej platničky.

Lenže vy na ten téglik so želatínou stále tlačíte. Čo môžete čakať? Že tlak nevydrží. Praskne a želatína sa vyleje. Podobne si môžete predstaviť aj vyskočenú platničku. Väzivový prstenec sa poruší a časť mäkkého tkaniva v jadre platničky vyskočí von.

Kresba výhrezu medzistavcovej platničky
Pri nadmernom zaťažení prstenec praskne a jadro vyskočí von.

 

Prečo je vyskočená platnička problém?

Tu už prímer so želatínou nepomôže – tú by ste vytreli a kelímok vyhodili. Ale s platničkou je to zložitejšie predovšetkým preto, že vyskočí do miest, kadiaľ prechádzajú nervy.

Nielen že neplní tlmiacu funkciu. Vyskočené jadro platničky mimo chrupavkový prstenec môže utláčať dôležité nervy. Prichádzajú tieto problémy:

  • bolesť chrbta, niekedy až ochromujúca bolesť, ktorá vám zabraňuje v pohybe
  • bolesť vystreľujúca do dolných končatín
  • znehybnenie dolných končatín, ak vyskočená tekutina utláča miechu
  • necitlivosť v nohách, mravčenie

Môže dôjsť aj k porušeniu funkcie zvierača , a to spôsobí inkontinenciu.

Model herniovanej platničky, ktorá tlačí na nerv
Výhrez medzistavcovej platničky. Vyskočené jadro platničky utláča nerv v oblasti chrbtice.

Hovoríme tu predovšetkým o prejavoch v dolnej polovici tela. Výhrez platničky sa totiž často týka bedrovej chrbtice, kde platnička ovplyvní práve nervy dolnej končatiny. Vyskočená platnička sa ale môže objaviť aj v úseku krčnej alebo hrudnej chrbtice. Potom sa prejavuje brnením paží , poruchami citlivosti a schopnosti pohybu.

Výhrez platničky nemusí bolieť. Kedy teda vyraziť k lekárovi?

Príznaky vyskočenej platničky nemusia byť vždy také, aké sme popísali. Záleží predovšetkým na tom, aké množstvo tekutiny vyskočilo a aké nervy (ak nejaké) dráždia. 

K lekárovi ale rozhodne vyrazte, ak:

  • Cítite silnú bolesť chrbta (tu môže ísť aj o iné problémy, ktoré ale tiež vyžadujú riešenie)
  • Bolesť postupuje do paží alebo nôh
  • Cítite mravčenie alebo necitlivosť
  • Máte pocit slabých rúk alebo nôh
  • Zobrazí sa náhla inkontinencia

Vyšetrí vás neurológ, ktorý rozhodne, ako pristúpiť k liečbe. V akútnom prípade riešia vyskočené platničky operácií. Vo väčšine prípadov ale stačia lieky a cvičenia.

Vyskočená platnička a její liečba. Pomáhajú lieky, cviky a operácie

Pokiaľ ide o liečbu, asi ste počuli predovšetkým o operácii vyskočenej platničky. Od tej sa ale v dnešnej dobe ustupuje, pokiaľ nejde o naozaj akútny prípad. 

Prečo? Fyzioterapeutka Alena Jeřábková uvádza, že je to predovšetkým kvôli tzv. syndrómu zlyhania operácie chrbta.

To znamená, že sa vo vysokom počte prípadov operácie musí opakovať stále dookola. Vo svojej praxi som mala pacientov aj po troch operáciách chrbta. Nutné povedať, že operácia platničky nie je úplne banálna operácia.

Po operácii vyskočenej platničky sa môže bolesť vrátiť z niekoľkých dôvodov:

  • Operáciou platničky vzniká jazva , ktorá dráždi nervy.
  • Operovaná časť chrbtice je stabilizovaná, preto sa namáhajú okolité úseky.
  • Tkanivá zasiahne pooperačný zápal.
  • Neprebehne dostatočná rehabilitácia.

Preto lekári vo väčšine prípadov liečia vyskočené platničky pomocou liekov a cvikov.

Ako predísť vyskočenej platničke? Pohybom, chôdzou, správnym sedom

Ani liečba nezaručí, že sa výhrez nevráti alebo neobjaví pri inej platničke. Preto sa prevencia týka nás všetkých. 

Aby sme vedeli, ako problémom predchádzať, musíme poznať najčastejšie príčiny . Tými sú:

  • nadváha
  • fyzicky náročná práca, preťažovanie
  • jednostranná záťaž chrbtice 
  • nedostatok pohybu
  • zlý sed a chôdza
  • fajčenie
  • časté riadenie (sedenie v aute)
  • genetika

Až na posledný bod ide predovšetkým o rôzne formy preťažovania alebo jednostranného zaťažovania chrbtice . Nejde len o problém fyzicky náročných zamestnaní, ale aj kancelárií. Práve ľudia v kanceláriách trávia väčšinu dňa v statickom sede a preťažujú chrbticu nevhodnými polohami.

Čo s tým? Seďte zdravo a aktívne. Na klasickej (aj ergonomickej) kancelárskej stoličke sedíte staticky, čoskoro začnete guľatiť chrbát, preťažujete bedrovú aj krčnú chrbticu. A hlavne nedávate chrbtici to, na čo bola stvorená: pohyb .

Presadnite na zdravotnú stoličku . Poznáte ju podľa pohyblivého sedáka. S ním je vaša chrbtica je neustále v jemnom, nepreťažujúcom pohybe . Medzistavcové platničky sa zaťažujú rovnomerne a dochádza k ich stláčaniu , vďaka ktorému sa vyživujú.

Na zdravotnej stoličke vzniká náklon panvice vpred, ktorý pomáha predchádzať výhrezu platničiek. Podobného sedu by ste mohli dosiahnuť na gymnastickej lopte, kde ale chýba možnosť úľavovej pozície, pretože nemáte chrbtovú opierku a podrúčky. Práve vďaka nim zmiernite statické zaťaženie chrbtice a stlačenie medzistavcových platničiek.

 

Hovorí fyzioterapeutka Katarína Klimešová .

Ako spoznáte správnu zdravotnú stoličku?

Vysunutá platnička a sport? Najlepšia je chôdza

Okrem zdravého sedenia pomáha jednoduchá vec: prirodzená chôdza . Práve na ňu sme my ľudia stavaní. Pri chôdzi držíme chrbticu vzpriamene , nepreťažujeme žiadny úsek. Medzistavcové platničky sa vyživujú . A celé telo sa precvičí presne tak, ako je mu tu prirodzene. 

Preto ak trávite veľkú časť deň v sede, zaraďte do svojho denného harmonogramu chôdzu. Do práce, z práce, na prechádzku.

Vaše najčastejšie otázky k výhrezu medzistavcových platničiek

Ako poznám vyskočenú platničku?

Typickými príznakmi vyskočenej platničky sú:

  • bolesť chrbta
  • bolesť vystreľujúca do rúk alebo nôh
  • mravčenie, necitlivosť končatín
  • slabosť končatín
  • náhla inkontinencia

Existujú ale aj prípady, keď vyskočená platnička nebolí, pretože nezasiahne nervy.

Lze prasknutú platničku liečiť bez operácie?

Ano lze. Správnu liečbu vyskočenej platničky ale vyberie lekár. Vo väčšine prípadov volí liečbu pomocou liekov a cvičení, operácia je nutná u akútnych prípadov.

Aké cviky sú ideálne ako rehabilitácia po operácii vyskočenej platničky?

Vhodné cviky s vami preberie váš lekár. Správny výber cvikov závisí od oblasti, kde došlo k výhrezu platničky, a od vášho zdravotného stavu.

Môže dôjsť k výhrezu platničky krčnej alebo bedrovej chrbtice? 

Áno, výhrez v oblasti krčnej a bedrovej chrbtice je najbežnejší.

Môže dôjsť k výhrezu platničky hrudnej chrbtice?

Áno, ide ale o menej časté prípady ako vo výhreze v oblasti krčnej a bedrovej chrbtice.

Môže za výhrez platničky psychosomatika?

Výhrez medzistavcovej platničky spôsobuje rad faktorov, ide ale predovšetkým o fyzickú záťaž, zlé držanie tela alebo jednostranné preťažovanie.

Ako bolí vyskočená platnička?

Pacienti často opisujú silnú bolesť chrbta, ktorá vystreľuje do končatín. Môže sa pridať brnenie, mravčenie alebo necitlivosť.

Ako prebieha liečba vyskočenej platničky?

Najprv vás vyšetrí neurológ, ten rozhodne o správnej liečbe. V akútnych prípadoch volí operáciu vyskočenej platničky. Častejšie ale postupuje pomocou liekov a cvičení.

Ako môžem predísť výhrezu platničky?

Doprajte si dostatok pohybu, vyhýbajte sa jednostrannému zaťažovaniu a statickému sedeniu. Pokiaľ pracujete v kancelárii, zvážte zdravotnú stoličku s výkyvným sedákom.

Zaujímavé zdroje

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s viac ako desaťročnou praxou v odbore. Špecialista na poranenia chrbtice a miechy. Inštruktor Nordic Walking s akreditáciou ministerstva školstva. Osobný fyzioterapeut aktuálneho majstra Českej republiky a držiteľa českého halového rekordu v hode guľou telesne postihnutých.

Viac článkov

Súvisiace produkty

    • priemerná, silnejšia

    Adaptic COMFORT - zdravotná stolička

    • priemerné a silnejšie postavy
    • pohodlný a obľúbený model zdravotné stoličky
    • štíhla, priemerná, silnejšia
    • + ďalšie farby

    Adaptic EVORA + - zdravotná stolička

    od 619,00 €
    • univerzálna pre väčšinu postáv
    • najpredávanejšia zdravotná stolička 2021, 2022 a 2023
    • štíhla, priemerná, silnejšia
    • + ďalšie farby

    Adaptic XTREME - zdravotná stolička

    • štíhle, priemerné, silnejšie postavy
    • extrémný zážitok, skvelá flexibilita
    • zdravotná kancelárska stolička

Stále scrollujete? Môžete čítať ďalej!