☝️ Vedeli ste, že nám môžete stoličku Adaptic vrátiť až 30 dní od zakúpenia? ☺️

To najdôležitejšie o chrbtici aneb čo by ste mali určite vedieť

O chrbtici je toho napísané mnoho. Keď zadáte do vyhľadávača slovo chrbticu, vyjde vám minimálne milión odkazov na najrôznejšie články a diskusie na túto tému. Prečítať všetko je úplne nemožné, a hlavne aj úplne zbytočné. Už len preto, že jednou z veľkých nerestí internetu je nie vždy faktická správnosť informácií a tiež vzájomné kopírovanie informácií, často so zavádzajúcimi informáciami.

V tomto článku sme pre vás zhrnuli najpodstatnejšie informácie, ktoré vám dajú celkový obraz toho, ako naša chrbtica vyzerá, funguje a na čo vlastne slúži.

Čo by ste rozhodne mali vedieť o chrbtici

Už zo základnej školy vieme, že chrbtica je osová kostra trupu a tvoria ju jednotlivé stavce. Celkom ich napočítame 33-34, početný rozdiel jedného stavca závisí od našej kostrče, kosteného útvaru, ktorý je u každého človeka inak tvarovaný, inak zahnutý a ktorý vznikol zrastom 4-5 stavcov (Co1 - Co5).

Ďalej chrbticu tvorí 5 krížových stavcov (S1 - S5), ktoré druhotne splynuli v kosť krížovú, ktorý je zároveň súčasťou panvy, a keď budeme postupovať vyššie smerom k hlave, tak narazíme na 5 bedrových (L1 - L5), 12 hrudných (Th1 - Th12) a 7 krčných stavcov (C1 - C7).

Keď sa povie stavec, tak si väčšina z nás pravdepodobne predstaví ten, čo vidíme na obrázku, teda bedrový stavec, ktorý je špecifický svojim mohutným telom, postrannými výbežkami a otvorom (chrbticovým kanálom), ktorým prechádza miecha.

Málokto ale vie, že nie sú všetky stavce rovnaké. Napríklad prvý krčný stavec je od bedrového stavca diametrálne odlišný. Nemá žiadne telo a ani nijako výrazný tŕňový výbežok a je to tak zámerne, pretože jeho hlavnou funkciou je spojenie hlavy s chrbticou.

Hmotnosť, ktorú musí prvý krčný stavec uniesť, je iba hmotnosť hlavy. Keďže čím nižšie pôjdeme, tým nároky na pevnosť a nosnosť stavcov vzrastajú, pretože sa zrazu pridá hmotnosť horných končatín, hrudníka, vnútorných orgánov, a to všetko musí chrbticu, ktorá je naším osovým orgánom, uniesť, preto smerom dole postupne tela stavcov mohutní.

Ďalším znakom chrbtice, je jej špecifické dvojito esovité zakrivenie. Tiež to má svoj dôvod. Vo chvíli, keď sme sa evolučne postavili iba na nohy a na premiestnenie z bodu A do bodu B začali využívať vzpriamenú chôdzu, musela na to naša chrbtica nejako zareagovať. A zareagovala práve týmto zakrivením, ktoré slúži ako pružina. Keby sme totiž mali chrbticu rovno ako lešenársku rúrku, všetky nárazy pri chôdzi, poskokoch atď. by sa veľmi prenášali na jednotlivé stavce, ktoré by sa pod touto záťažou rôzne deformovali, až by úplne praskli.

Tlmenie nárazov však nerobí iba zakrivenie chrbtice, ale značne tomu pomáhajú aj medzistavcové platničky, chrupavkové spojenie medzi stavcami, ktoré vytvára akýsi systém pružných vložiek.

Funkce páteře

Naša chrbtica má 3 dôležité funkcie. Nosnú, to znamená, že chrbtica zaisťuje oporu pre naše telo a niektoré miesta na chrbtici tiež slúžia pre úpony svalov.

Ďalej má funkciu ochrannú. Tú zaisťuje chrbticový kanál, ktorý je tvorený z časti stavcovým telom az časti stavcovým oblúkom. Chrbticovým kanálom prechádza miecha, ktorá je ním tak chránená pred poškodením, ktoré by mohlo viesť k ochrnutiu tela.

A poslednou funkciou chrbtice je pohyblivosť, ktorá je umožnená stláčaním medzistavcových platničiek a usmerňovaná medzistavcovými kĺbmi. Chrbtica nám dovoľuje predklon, záklon, úklon, rotáciu a pérovacie pohyby, pričom celkový rozsah pohybu je daný súčty pohybov medzi jednotlivými stavcami.

V krčnom úseku chrbtice prebieha najväčší predklon, záklon (až 90 ° na obe strany) a rotácia (až 70 °). Takou zaujímavosťou je, že polovica rozsahu rotácie prebieha medzi prvým a druhým krčným stavcom.

Hrudná časť je v pohyblivosti pomerne obmedzená, a to vďaka spojeniu s rebrami, ktoré sú pútané k hrudnej kosti. Zo všetkých pohybov, ktoré na chrbtici možno vykonať, sa hrudná chrbtica podieľa najviac na rotácii.

V bedrovej chrbtici je rotácia vďaka tvaru stavcových tiel takmer vylúčená. Rovnako tak je veľmi obmedzený predklon, najmä vďaka silným väzivám, ktoré nám zaisťujú bedrové prehnutie vo vzpriamenom stoji. Naopak záklon, ten je možný v rovnakom rozsahu ako v chrbtici krčnej.

Možnosť pohybu jednotlivých úsekov chrbtice je pomerne dôležité poznať. Prečo? Pretože jedine vtedy dokážeme pochopiť, prečo sa napríklad pri sedavom zamestnaní objavujú blokády v hrudnej chrbtici, ale o tom až niekedy inokedy.

Ak ste dočítali až sem, tak veríme, že sme vám podali ucelený pohľad na našu chrbticu a vyzdvihli tie najdôležitejšie informácie, ktoré by vám nemali chýbať. No a ak dychtíte po ďalších zaujímavých faktoch, nie je nič jednoduchšie ako sa začítať do ďalšieho článku.

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s viac ako desaťročnou praxou v odbore. Špecialista na poranenia chrbtice a miechy. Inštruktor Nordic Walking s akreditáciou ministerstva školstva. Osobný fyzioterapeut aktuálneho majstra Českej republiky a držiteľa českého halového rekordu v hode guľou telesne postihnutých.

Viac článkov

Súvisiace produkty

Stále scrollujete? Môžete čítať ďalej!

Používame cookies.
Súhlasím