Ušetrite 10 % na zdravotnej stoličke Adaptic XTREME v krásnej zelenej farbe! Akcia je časovo obmedzená | Plus 30 dní na vrátenie každého produktu

Chrbtica a stavce - ako fungujú a čo by ste mali vedieť

O chrbtici je toho napísané mnoho. Keď zadáte do vyhľadávača slovo chrbticu, vyjde vám minimálne milión odkazov na najrôznejšie články a diskusie na túto tému. Prečítať všetko je úplne nemožné, a hlavne aj úplne zbytočné. Už len preto, že jednou z veľkých nerestí internetu je nie vždy faktická správnosť informácií a tiež vzájomné kopírovanie informácií, často so zavádzajúcimi informáciami.

V tomto článku sme pre vás zhrnuli najpodstatnejšie informácie, ktoré vám dajú celkový obraz toho, ako naša chrbtica vyzerá, funguje a na čo vlastne slúži.

Čo by ste rozhodne mali vedieť o chrbtici

Už zo základnej školy vieme, že chrbtica je osová kostra trupu a tvoria ju jednotlivé stavce. Celkom ich napočítame 33-34, početný rozdiel jedného stavca závisí od našej kostrče, kosteného útvaru, ktorý je u každého človeka inak tvarovaný, inak zahnutý a ktorý vznikol zrastom 4-5 stavcov (Co1 - Co5).

Ďalej chrbticu tvorí 5 krížových stavcov (S1 - S5), ktoré druhotne splynuli v kosť krížovú, ktorý je zároveň súčasťou panvy, a keď budeme postupovať vyššie smerom k hlave, tak narazíme na 5 bedrových (L1 - L5), 12 hrudných (Th1 - Th12) a 7 krčných stavcov (C1 - C7).

Keď sa povie stavec, tak si väčšina z nás pravdepodobne predstaví ten, čo vidíme na obrázku, teda bedrový stavec, ktorý je špecifický svojim mohutným telom, postrannými výbežkami a otvorom (chrbticovým kanálom), ktorým prechádza miecha.

Málokto ale vie, že nie sú všetky stavce rovnaké. Napríklad prvý krčný stavec je od bedrového stavca diametrálne odlišný. Nemá žiadne telo a ani nijako výrazný tŕňový výbežok a je to tak zámerne, pretože jeho hlavnou funkciou je spojenie hlavy s chrbticou.

Hmotnosť, ktorú musí prvý krčný stavec uniesť, je iba hmotnosť hlavy. Keďže čím nižšie pôjdeme, tým nároky na pevnosť a nosnosť stavcov vzrastajú, pretože sa zrazu pridá hmotnosť horných končatín, hrudníka, vnútorných orgánov, a to všetko musí chrbticu, ktorá je naším osovým orgánom, uniesť, preto smerom dole postupne tela stavcov mohutní.

Ďalším znakom chrbtice, je jej špecifické dvojito esovité zakrivenie. Tiež to má svoj dôvod. Vo chvíli, keď sme sa evolučne postavili iba na nohy a na premiestnenie z bodu A do bodu B začali využívať vzpriamenú chôdzu, musela na to naša chrbtica nejako zareagovať. A zareagovala práve týmto zakrivením, ktoré slúži ako pružina. Keby sme totiž mali chrbticu rovno ako lešenársku rúrku, všetky nárazy pri chôdzi, poskokoch atď. by sa veľmi prenášali na jednotlivé stavce, ktoré by sa pod touto záťažou rôzne deformovali, až by úplne praskli.

Tlmenie nárazov však nerobí iba zakrivenie chrbtice, ale značne tomu pomáhajú aj medzistavcové platničky, chrupavkové spojenie medzi stavcami, ktoré vytvára akýsi systém pružných vložiek.

Funkcie chrbtice

Naša chrbtica má 3 dôležité funkcie. Nosnú, to znamená, že chrbtica zaisťuje oporu pre naše telo a niektoré miesta na chrbtici tiež slúžia pre úpony svalov.

Ďalej má funkciu ochrannú. Tú zaisťuje chrbticový kanál, ktorý je tvorený z časti stavcovým telom az časti stavcovým oblúkom. Chrbticovým kanálom prechádza miecha, ktorá je ním tak chránená pred poškodením, ktoré by mohlo viesť k ochrnutiu tela.

A poslednou funkciou chrbtice je pohyblivosť, ktorá je umožnená stláčaním medzistavcových platničiek a usmerňovaná medzistavcovými kĺbmi. Chrbtica nám dovoľuje predklon, záklon, úklon, rotáciu a pérovacie pohyby, pričom celkový rozsah pohybu je daný súčty pohybov medzi jednotlivými stavcami.

V krčnom úseku chrbtice prebieha najväčší predklon, záklon (až 90 ° na obe strany) a rotácia (až 70 °). Takou zaujímavosťou je, že polovica rozsahu rotácie prebieha medzi prvým a druhým krčným stavcom.

Hrudná časť je v pohyblivosti pomerne obmedzená, a to vďaka spojeniu s rebrami, ktoré sú pútané k hrudnej kosti. Zo všetkých pohybov, ktoré na chrbtici možno vykonať, sa hrudná chrbtica podieľa najviac na rotácii.

V bedrovej chrbtici je rotácia vďaka tvaru stavcových tiel takmer vylúčená. Rovnako tak je veľmi obmedzený predklon, najmä vďaka silným väzivám, ktoré nám zaisťujú bedrové prehnutie vo vzpriamenom stoji. Naopak záklon, ten je možný v rovnakom rozsahu ako v chrbtici krčnej.

Možnosť pohybu jednotlivých úsekov chrbtice je pomerne dôležité poznať. Prečo? Pretože jedine vtedy dokážeme pochopiť, prečo sa napríklad pri sedavom zamestnaní objavujú blokády v hrudnej chrbtici, ale o tom až niekedy inokedy.

Ak ste dočítali až sem, tak veríme, že sme vám podali ucelený pohľad na našu chrbticu a vyzdvihli tie najdôležitejšie informácie, ktoré by vám nemali chýbať. No a ak dychtíte po ďalších zaujímavých faktoch, nie je nič jednoduchšie ako sa začítať do ďalšieho článku.

Bolesť chrbtice

Bolesti chrbta a chrbtice patria medzi najčastejšie dôvody návštevy lekára. Určite každý z nás pozná minimálne jedného človeka vo svojom okolí, ktorý bolesť chrbtice zažil alebo ho aktuálne trápi, poprípade si tými problémami sám prešiel. Z toho článku poznáte anatómiu chrbtice a jej funkčnosť. Poďme sa ale spoločne pozrieť aj na to, aké konkrétne problémy sa môžu vyskytovať v jednotlivých častiach chrbtice a ako na ne. Prezradíme vám aj jednoduché cviky, ktorými si dokážete veľmi ľahko a efektívne uľaviť od prípadných bolestí chrbtice.

Krčná chrbtica

Krčná chrbtica je najpohyblivejšou časťou chrbtice, ale aj miestom, ktoré nás dokáže veľmi často a bolestivo potrápiť. Jedným z najčastejších problémov, ktoré nás môžu stretnúť, je bolesť krku zo zlého sedu.

Siahneme si do svedomia, ako skutočne sedíme pri počítači: okrúhly chrbát, hlava v predsune a miernom záklone, aby sme dobre videli na monitor. Taká pozícia je pre náš krk a krčnú chrbticu veľmi preťažujúca a nie je sa čomu diviť, keď po niekoľkých hodinách cítime bolesť, ktorá len tak nezmizne. A čím častejšie takto sedíme, tým viac podporujeme preťaženie svalov a chrbtice, ktoré sa nám skôr či neskôr vrátia v podobe väčšieho problému (blokády).

Najjednoduchším spôsobom, ako bolestiam krčnej chrbtice zo zlého sedu predchádzať, je zvoliť kvalitnú zdravotnú stoličku a pridať pár jednoduchých cvikov, ktoré zvládne naozaj každý a zaberú vám len pár minút.

Hrudná chrbtica

Hrudná chrbtica je naopak od krčnej oveľa menej pohyblivá. Zo všetkých pohybov sa najviac podieľa na rotácii chrbtice, ktorú prirodzene dosiahneme pri chôdzi s aktívnym zapojením horných končatín. Moderný spôsob života nás ale bohužiaľ viac uzavrel do budov a usadil na stoličky a prirodzené chôdze máme veľký nedostatok. A keď už sa ideme prejsť, tak máme často ruky vo vreckách alebo telefonujeme poprípade pozeráme miesto do prírody na mobil a to nám hrudnú chrbticu v chôdzi nerozhýbe. Preto sa veľmi často stretávame s bolesťami z preťaženia, blokádami hrudných stavcov alebo rebier.

Srovnání špatného a správného postoje
Posturálna hrudná kyfóza

Výnimkou nie je ani posturálna hrudná kyfóza, ktorú si doslova pestujeme zlým kyfotickým sedom na nevhodnej stoličke. Čo s tým? Rada je jednoduchá, viac chodiť križmo. Chodníme spôsobom – pravá noha vykročí súčasne s ľavou pažou vpred a pri ďalšom kroku presne obrátene. A samozrejme menej sedieť. Keď už musíme sedieť, tak zvoliť takú stoličku, ktorá nebude podporovať kyfotické držanie trupu a počas dňa zaradiť pretiahnutie a precvičenie hrudnej chrbtice. Tipy na cvičenie nájdete na našom Youtube kanále.

Bedrová chrbtica

Bedrová chrbtica nesie najväčšie zaťaženie z celej chrbtice, napokon tomu zodpovedá aj stavba stavcových tiel. Ale ani anatomická pripravenosť bedrových stavcov nás neuchráni pred bolesťami, pokiaľ budeme bedrá preťažovať najmä kyfotickým sedom.

Špatné a správné sezení na židli
Kyfotický sed na bežnej kancelárskej stoličke a správny sed na zdravotnej stoličke

Z anatómie vieme, že prehnutie v bedrách (odborne lordóza) je prirodzená. Pokiaľ však sedíme na nevhodnej stoličke, prehnutie sa splošťuje a môže dôjsť naopak až k vyhrbeniu v bedrách. Na toto postavenie nie sú stavce ani svaly v oblasti bedrovej chrbtice pripravené a stavané. Čo nám hrozí, ak budeme bedrá staticky zaťažovať v inom ako lordotickom prehnutí? Najprv sa dostaví bolesť, ako prvý ukazovateľ, že sa niečo deje a potreba zmeny. To sú také tie typické únavové bolesti, kedy sa vrtíme na stoličku. Musíme sa vrtieť a často meniť polohu, aby sme vôbec boli schopní ďalej sedieť.

Pokiaľ toto ignorujeme, a často to tak býva, bolesť sa objavuje častejšie a to aj v iných situáciách, než len pri sede (napríklad pri zdvíhaní predmetov, športu ai). A pokiaľ ani táto situácia nás nedonúti niečo zmeniť, môže dôjsť až k  výhrezu medzistavcovej platničky, ktorá vďaka dlhodobému nerovnomernému tlaku na stavce praskne a jej jadro vyskočí von, kde môže tlačiť na miechový koreň alebo samotnú miechu. Tento stav je zbytočnou komplikáciou, ktorá sa lieči dlhodobo a niekedy pomôže iba operácia a následná rehabilitácia.

Ako sa tomu vyhnúť? Rada je úplne jednoduchá av podstate platí to isté, ako pri krčnej a hrudnej chrbtici: menej sedieť, viac chodiť, mať zdravotnú kancelársku stoličku a občas si tiež zacvičiť.

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s viac ako desaťročnou praxou v odbore. Špecialista na poranenia chrbtice a miechy. Inštruktor Nordic Walking s akreditáciou ministerstva školstva. Osobný fyzioterapeut aktuálneho majstra Českej republiky a držiteľa českého halového rekordu v hode guľou telesne postihnutých.

Viac článkov

Súvisiace produkty

    • štíhla, priemerná, silnejšia
    • + ďalšie farby

    Adaptic EVORA + - zdravotná stolička

    od 619,00 €
    • univerzálna pre väčšinu postáv
    • najpredávanejšia zdravotná stolička 2021, 2022 a 2023
    • priemerná, silnejšia

    Adaptic COMFORT - zdravotná stolička

    od 779,00 €
    • priemerné a silnejšie postavy
    • pohodlný a obľúbený model zdravotné stoličky
    • štíhla, priemerná
    • + ďalšie farby

    Adaptic MIO - zdravotná stolička

    od 469,00 €
    • pre štíhle a stredné postavy
    • ergonomická stolička do kancelárie a home office

Stále scrollujete? Môžete čítať ďalej!

Používame cookies.
Súhlasím