

Sedenie na statickej stoličke alebo na Adaptic? Rozdiel pre vaše telo pohľadom fyzioterapeuta
Väčšina z nás už dobre vie, že dlhé sedenie nášmu telu neprospieva. Na túto tému nájdeme nespočet článkov na weboch, v novinách, časopisoch aj na sociálnych sieťach. Reklamy varujú pred sedavým spôsobom života a jeho negatívnymi dopadmi. Ale čo robiť, keď väčšina profesií zahŕňa práve sedavú prácu? Zmeniť zamestnanie? To je síce možnosť, ale nie pre každého. Čo ale zmeniť môžeme, je naše pracovné prostredie tak, aby bolo pre telo čo najšetrnejšie.
A jedným z najdôležitejších faktorov je to, na čom sedíme. Pracovná stolička hrá zásadnú úlohu. Poďme si preto z pohľadu fyzioterapeuta ukázať, aký je rozdiel medzi klasickou statickou stoličkou a zdravotnou stoličkou s výkyvným sedákom Adaptic.
Výška sedáku
Statická stolička
Pri bežných stoličkách sa odporúča pravý uhol v kolenách, aby nedochádzalo k stlačeniu ciev a nervov v podkolenných jamkách. Krátkodobo tento uhol nevadí, ale pri každodennom dlhodobom sedení vedie k hromadeniu krvi v žilách, čo zvyšuje riziko opuchov a kŕčových žíl. Ak by sme sa snažili tento problém vyriešiť vyšším nastavením sedáka, môže vzniknúť tlak na zadnú stranu stehien a nohy sa nemusia plne dotýkať podložky, čo vedie k preťaženiu Achillových šliach.
Adaptic stolička
Na stoličke Adaptic je možné nastaviť sedák vyššie, a to bez negatívnych dopadov. Výkyvný sedák sa prispôsobí a predná časť sa sklopí nadol, čím dochádza k rovnomernému rozloženiu tlaku. Otvorenejší uhol v kolenách než 90° podporuje lepšiu cirkuláciu krvi v dolných končatinách, čím sa znižuje riziko opuchov a pocitu ťažkých nôh.

Náklon sedáku
Statická stolička
Bežné stoličky neumožňujú náklon sedáka, prípadne je tento pohyb prepojený so zádovou opierkou, kedy sa iba pri úľavovej pozícii opierame do opierky. Výsledkom je, že sa telo po určitej dobe začne hrbiť, svaly sa vyčerpajú a človek sa začne zosúvať do nesprávnej polohy – panva sa sklopí vzad, chrbát sa zakulatí, hlava sa posunie dopredu a ramená sa spustia dopredu. Tým sa zvyšuje únava, vznikajú bolesti chrbta, blokády hrudnej chrbtice a bolesti hlavy.

Adaptic stolička
Kľúčovou vlastnosťou stoličiek Adaptic je práve výkyvný sedák, ktorý dynamicky mení pozíciu panvy. Vyššia poloha sedáka prirodzene podporuje zdravú bedrovú lordózu (prehnutie) a pomáha udržiavať optimálne zakrivenie chrbtice až po hlavu. Neustále mikropohybovanie panvy stimuluje svaly pozdĺž chrbtice, čím dochádza k ich prirodzenej aktivácii a udržaniu dlhodobej stability bez nadmerného vyčerpania. U modelov Butterfly a Xtreme je navyše možné nastaviť posun sedáka podľa dĺžky stehien, čo ešte viac zvyšuje komfort.

Bedrová opierka
Statická stolička
Aj keď sa dnes bežné stoličky posunuli v oblasti ergonómie, väčšina bedrových opierok nie je dostatočne prispôsobiteľná. Často sú napevno, prípadne sa dajú nastavovať iba výškovo. Nepohyblivá bedrová opora je zásadný problém, pretože každý človek má inak zakrivenú chrbticu. Okrem toho statický sedák často prispieva k splošteniu bedrovej lordózy, čo vedie k tomu, že miesto podpory dochádza skôr k tlaku na bedrovú oblasť.
Adaptic stolička
U stoličiek Adaptic, najmä u modelov zdravotnej stoličky Butterfly, je bedrová opierka vypracovaná do motýlieho tvaru. Úzky stred cielene podporuje vrchol bedrovej lordózy, zatiaľ čo širšie časti poskytujú stabilitu a oporu svalom chrbta. Navyše je možné opierku nastavovať nielen výškovo, ale aj hĺbkovo, čím umožňuje individuálne prispôsobenie podľa tvaru chrbtice používateľa.

Hlavová opierka
Statická stolička
Hlavová opierka by mala byť neoddeliteľnou súčasťou kvalitnej stoličky. Správne nastavená hlavová opierka pomáha predchádzať preťaženiu šijových svalov. Ak však opierku nemožno prispôsobiť do optimálnej polohy, svaly musia vyvíjať zvýšenú aktivitu, čo môže viesť k únave a bolesťam hlavy. Pri zmene pozície do úľavového sedu by mala hlavová opierka poskytnúť maximálnu podporu krčnej chrbtici a zabezpečiť, aby hlava nebola ani v predklone, ani v záklone.
Adaptic stolička
Zdravotné stoličky Adaptic umožňujú u vybraných modelov nastaviť hlavovú opierku nielen výškovo, ale aj jej uhol, čím sa zabezpečí optimálny kontakt s temenom hlavy. Tým dostane krčná chrbtica maximálnu podporu a svaly v okolí nebudú zbytočne preťažované.
Porovnanie bežnej kancelárskej stoličky a zdravotnej stoličky Adaptic
Statická stolička | Adaptic stolička |
Pevný sedák | Výkyvný sedák |
Uhol v kolenách do max. 90° | ✅ Uhol v kolenách 100 - 110° |
Malá alebo žiadna možnosť regulácie bedrovej opierky | ✅ Bedrovú opierku je možné regulovať do výšky aj hĺbky |
Malá alebo žiadna regulácia hlavovej opierky | ✅ Možnosť nastaviť výšku aj sklon hlavovej opierky |
Pevný sedák staticky zaťažuje chrbticu | ✅ Výkyvný sedák udržiava aktivitu svalov okolo chrbtice |
Statický tlak na oblasť sedacích svalov a stehien | ✅ Zaťaženie stehien a sedacích svalov možno dynamicky meniť vďaka pohyblivému sedáku |
Sedák nemožno regulovať | ✅ Sedák možno individuálne nastaviť na dĺžku stehien |
Veľký tlak na medziobratlové platničky v bedrovej oblasti chrbtice | ✅ Tlak na bedrové stavce a medziobratlové platničky je znížený aktívnym sedákom |
Vyhladzuje bedrovú lordózu a zvyšuje hrudnú kyfózu | ✅ Udržiava správne zakrivenie chrbtice aj v bedrovej oblasti |

Záverečné zhrnutie
Ak máte sedavé zamestnanie, je dôležité zamyslieť sa nad tým, na čom počas pracovnej doby sedíte. Možno si myslíte, že rozdiely medzi jednotlivými typmi stoličiek nie sú podstatné, ale z pohľadu fyzioterapeuta viem, že pre naše telo môžu byť pravidelne sa opakujúce drobné nesprávne pohyby či jednostranné zaťaženie veľmi škodlivé. Jednotlivý malý nesprávny pohyb nemusí spôsobiť okamžité problémy, ale ak ho opakujeme niekoľkokrát denne, týždenne, mesačne a po niekoľko rokov, jeho negatívny vplyv sa časom násobí, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Preto, ak môžeme pre svoje zdravie niečo urobiť, sedejme zdravo a pravidelne sa hýbme.

Výber vhodnej stoličky, napríklad s výkyvným sedákom, môže prispieť k lepšiemu držaniu tela a zníženiu rizika zdravotných komplikácií spojených so sedavým spôsobom života.

Mgr. Kateřina Klimešová
Fyzioterapeut s viac ako desaťročnou praxou v odbore. Špecialista na poranenia chrbtice a miechy. Inštruktor Nordic Walking s akreditáciou ministerstva školstva. Osobný fyzioterapeut aktuálneho majstra Českej republiky a držiteľa českého halového rekordu v hode guľou telesne postihnutých.
Viac článkovSúvisiace produkty
Stále scrollujete? Môžete čítať ďalej!


