☝️ Vedeli ste, že nám môžete stoličku Adaptic vrátiť až 30 dní od zakúpenia? ☺️

Mgr. Ján Pisarčík

Špecializovaný Fyzioterapeut

Už počas štúdia fyzioterapie som si začínal uvedomovať, že správny ergonomický sed je nesmierne dôležitý, ale až po rokoch práce s pacientmi, ktorý prichádzali opakovane s bolesťou chrbta som si naplno uvedomil, akým významným a často negatívnym faktorom je dlhodobý nesprávny sed. A bolo krásne sledovať, ako sa po zaradení nácviku správneho ergonomického sedu, bolesti chrbta upacientov začali nielen znižovať ale hlavne aj dlhodobo úplne odstraňovať.

Dnes už viem, že bez úpravy polohy v sede a bez úpravy celkových režimových opatrení v priebehu dňa nie je možné pacienta dlhodobo vyriešiť u pacienta bolesti chrbta. Preto som v posledných mesiacoch stále viac vyhľadával ideálnu zdravotnú stoličku, ktorú by som vedel svojim pacientom odporučiť.

Podľa môjho názoru má správna zdravotná stolička spĺňať tieto základné vlastnosti:

Nastaviteľnosť stoličky

Dobrá zdravotná stolička by mala byť nastaviteľná tak, aby vyhovovala potrebám rôznych pacientov. Každý pacient je iný a preto je nesmierne dôležité, aby sa zdravotná stolička dokázala každému pacientovi prispôsobiť a naopak, aby sa pacient nemusel prispôsobovať danej stoličke. Dôležitá je nastaviteľná výška, nastaviteľné operadlo, výškovo nastaviteľné podrúčky a možnosť úpravy výšky bedrovej opierky. Všetky tieto funkcie zaručujú správne držanie tela. Otáčanie by malo byť hladké a ľahké, pričom kolesá by sa mali otáčať ticho a bez akéhokoľvek odporu. To uľahčí pohyb po pracovnom priestore a prístup ku všetkému a bez námahy.

Pohodlie

Je faktom, že väčšina pacientov s bolesťami hlavne v bedrovej oblasti, trávi dlhé hodiny sedením. Je preto nesmierne dôležité, aby im zdravotná stolička zabezpečila isté pohodlie. Stolička s dobre čalúnenými sedadlami a operadlami poskytuje telu dostatočnú oporu a komfort.

Trvanlivosť

Zdravotná stolička je jednoducho dlhodobá investícia, preto je dôležité vybrať si takú, ktorá vydrží. Vyrobená by mala byť z kvalitných materiálov, ktoré odolajú každodennému opotrebovaniu.

Ergonómia sedenia

Ergonomická stolička by mala byť navrhnutá tak, aby znížila námahu vášho tela, podporila správne držanie tela a celkové zdravie. Pacient, by si mal byť schopný na stoličke nájsť pohodlnú polohu, ktorá však bude vyhovovať taktiež jeho chrbtici. Najdôležitejšie je dostatočné vypodloženie v oblasti bedier, aby nedochádzalo k ich kyfotizácii, inými slovami, aby pacient sedel na stoličke narovnaný bez výrazného prepadu v bedrovej oblasti.

Porovnanie nesprávneho a správneho sedenia
Porovnanie nesprávneho spôsobu sedenia na bežnej kancelárskej stoličke a správneho spôsobu sedenia na zdravotnej stoličke EVORA+

Po zvážení týchto faktorov som si vybral zdravotnú stoličku Adaptic EVORA+. Zdravotná stoličku Adaptic EVORA+ skutočne spĺňa všetky vyššie spomenuté kritéria a navyše má adaptívny podsedák vďaka ktorému je zabezpečená nepretržitá aktivita svalov trupu.

V konečnom dôsledku by výber zdravotnej stoličky mal závisieť od konkrétnych potrieb a preferencií každého z nás. Za seba zdravotnú stoličku Adaptic EVORA+ môžem odporučiť ako skvelú investíciu do zdravia každému, kto trávi veľa času sedením za stolom či už v práci alebo doma.