☝️ Vedeli ste, že nám môžete stoličku Adaptic vrátiť až 30 dní od zakúpenia? ☺️

MUDr. Michaela Hübnerová

Rehabilitácia, Fyziatria

Zdravotnú stoličku Adaptic používam už viac ako pol roka a som s ňou nadmieru spokojná. Predstavuje unikátnu a inovatívnu formu sedenia a spĺňa všetky moje očakávania.

Adaptic by som na základe svojich skúseností určite odporučila všetkým, ktorí dlhodobo pracujú v sede, osobám s chronickými bolesťami chrbta, dospievajúcim deťom ako prevenciu vertebrogénných ochorení v dospelosti.

Dlhodobé sedenie nie je pre telo prirodzené

V dnešnej dobe sa už od detstva veľmi málo hýbeme. Trávime hodiny v  sede v školskej lavici, pri televíznej obrazovke, monitoroch počítačov, či mobilných telefónoch. Sedenie je pritom poloha tela, ktorá je pre človeka menej prirodzená. Nie sme stavaní na dlhé vysedávanie a nášmu telu to vôbec neprospieva, skôr škodí.

Pri posadení takmer okamžite dôjde k uvoľneniu činnosti chrbtového svalstva a zmene statického zaťaženia chrbtice. Nesprávny dlhodobý sed na pevných statických stoličkách, kreslách a gaučoch vedie k chybnému držaniu tela, ktoré sa prejaví predsunutým držaním hlavy a krku. To spôsobí preťažovanie krátkych extenzorov krku, krčných stavcov a stavcov hrudnej a bedrovej chrbtice. Dochádza k zvýšenému statickému tlaku na platničky s ich postupnou degeneráciou, k jednostrannému preťažovaniu svalov a k chronickým bolestiam chrbta a hlavy.

srovnani-spravneho-spatneho-postoje.jpg
Zlé držanie tela spôsobené nesprávnym a dlouhodobým sedením

V našom tele svaly pracujú v pároch. Ak sa jeden sval stiahne aby vyvolal pohyb, druhý sa uvoľní a pasívne natiahne. Preto pri nadmernej záťaži pri nesprávnom sede sú na jednej strane svaly výrazne preťažené, stiahnu sa a stuhnú, zatiaľ čo ich protihráči sa zasa oslabia a dochádza k bolestiam.

Práve preto sa v svojej ambulancii rehabilitačného lekára dennodenne stretávam s pacientami s chronickými recidivujúcimi bolesťami chrbta. Aj keď zmiernime akútny bolestivý syndróm, musíme u pacientov vyrovnať svalovú dysbalanciu, naučiť ich správnemu držaniu tela, pohybovému vertebrogennému režimu, pravidelnému cvičeniu a pohybu.

Ale iba to nestačí.

Aby sme predchádzali častým recidívam je nutné upraviť i pracovné prostredie a čo je hlavné, naučiť pacienta správne sedieť. Správny sed je potrebné trénovať dlhodobo, až kým sa nám nestane automatickým. V poslednom období bolo ortopédmi a fyzioterapeutmi doporučené sedenie a cvičenie na terapeutickej fit lopte. Dynamický sed na lopte nás núti neustále balansovať a tým dochádza k posilňovaniu chrbtového svalstva a brušných svalov. Na tomto princípe je založená aj zdravotna stolička od firmy Adaptic.

Zdravotna stolička Adaptic

Má pohyblivý sedák, ktorý sa nakláňa do všetkých strán a tým imituje sedenie na lopte. Veľkou výhodou je chrbtová opierka ako aj výškovo nastaviteľné opierky na ruky, čím môžeme váhu tela optimálne rozložiť. Sedenie je pritom stále aktívne a vydržíme na takejto stoličke sedieť dlhšiu dobu bez problémov.

pohyb-na-zidle-adaptic.gif

Poloha tela nie je monotónna, pri sedení máme správne naklonenú panvu, vzpriamené držanie tela a správne postavenie hlavy, horných a dolných končatín. Tým, že je naša poloha nestabilná, naše chrbtové svaly musia stále pracovať, zapájame i také svalové skupiny, ktoré sme doteraz pri nesprávnom statickom sede nepoužívali. Preto spočiatku môže dôjsť po dlhšom sedení k prechodným bolestiam chrbta, dokonca i k miernej svalovici.

Osobné skúsenosti so zdravotnou stoličkou Adaptic

V svojej praxi som si osobne mohla vyskúšať stoličku od firmy Adaptic pod názvom Comfort.

Používala som ju asi pol roka a som s ňou nad mieru spokojná. Predstavuje unikátnu a inovatívnu formu sedenia a spĺňa všetky moje očakávania.

Prvé dojmy

Musím sa priznať, že moje prvé dojmy boly rozpačité. Nevedela som si uvedomiť, že si sadám na nestabilnú plochu a mala som s tým problém, lebo pri neustálom vstávaní k pacientovi a opätovnému rýchlemu sedu k počítaču mi to robilo problém. Skoro som si našla systém ako si ju rukou pridržím za opierku a viem rýchlo a pohodlne vstať i sadnúť si. Spočiatku som sa musela naučiť balansovať, nájsť si správny systém, ale teraz je to už automatické.

Zdravotné hľadiská

Pri sede si viem polohu aktívne stále meniť, viem sedieť na sedacích hrboľoch a tým zabezpečiť správnu polohu panvy, dochádza k správnemu prehnutiu bedrovej chrbtice, postaveniu hrudníka, ramien, správnej funkcii bránice, čím je zabezpečený dostatok miesta pre brušné a hrudné orgány. Ak chcem minútku relaxovať tak si opriem hlavu o príjemnú hlavovú opierku zavriem na okamih oči a vtedy si uvedomím prečo sa tá stolička volá „ Comfort“. Za krátku dobu dokážem zrelaxovať celú oblasť krčnej chrbtice ako i záhlavia, čo mi veľmi vyhovuje. Aj napriek tomu, že veľa času v práci sedím, vďaka stoličke Adaptic som v neustálom pohybe. Moje svalstvo chrbta si už na to zvyklo a odmenilo ma stavom bez bolestí. I tvrdosť podsedáku je adekvátna a dokážete na ňom pohodlne sedieť dlhšiu dobu bez nepríjemných pocitov.

Už žiadne prekrížené nohy

Ďalším pozitívom pre mňa bolo, že som sa konečne odučila sedieť s prekríženými nohami, čím šetrím svoje bedrové a kolenné kĺby. Som i vzorom pre svojich pacientov, ktorí vidia môj krásny vzpriamený sed, správne postavenie hlavy, ramien, horných a dolných končatín. Viem im i názorne ukázať ako má správny sed na nestabilnej stoličke vyzerať a aké výhody z toho plynú pre náš pohybový aparát a zdravie. I dizajnovo je stolička veľmi pekná a farbou sedacej časti dobre zapadla do interiéru mojej ambulancie.

Záverečné odporúčanie

Stoličku Comfort od firmy Adaptic by som na základe svojich skúseností určite odporučila všetkým, ktorí dlhodobo pracujú v sede, osobám s chronickými bolesťami chrbta, dospievajúcim deťom, pre ktoré už sedavý spôsob života nie je ničím výnimočným ako prevenciu vertebrogénných ochorení v dospelosti.