Mgr. Jitka Mináriková
Vedúci fyzioterapeut, Chronicare - Life Star, a. s., Brno
Vo svojej profesii pracujem ako fyzioterapeut na ambulantnom pracovisku, kam dochádza široké spektrum pacientov. Pokiaľ by som však mala vybrať diagnózu, ktorá percentuálne vedie na celej čiare nad ostatnými ťažkosťami mojich pacientov, potom je to bolesť chrbta. Mojou úlohou je zistiť, prečo chrbát bolí. Ako najčastejšia príčina sa jednoznačne ukazuje sedavý spôsob života.
Typický pacient prichádza s bolesťami chrbta
Náš pohybový aparát nebol bohužiaľ nikdy uspôsobený na dlhodobé každodenné niekoľkohodinové sedenie, teda jeho možnosti, ako sa s tým môže vyrovnať, sú obmedzené. Napríklad ešte na začiatku 20. storočia bola väčšina ľudí zvyknutá na pestrejšiu škálu pohybu, než tomu býva dnes – bolo bežné veľa chodiť pešo, práca bola rôznorodejšia s rôznym stupňom záťaže – striedala sa ťažká práca napr. na poli s množstvom ľahších prác okolo domu, záhrady av domácnosti, ktoré za nás dnes už robia rôzne automatické prístroje. Cez leto sa pracovalo viac, cez zimu býval čas na pokojnejší režim. Telo tak zvládalo samo lepšie kompenzovať rôzne druhy zaťaženia.
Typický pacient, ktorý prichádza do mojej ordinácie s bolesťou chrbta kvôli sedavému zamestnaniu, trávi v sede väčšinu pracovného času, a to už niekoľko rokov za sebou. Predtým samozrejme veľa sedel už v škole, a pokiaľ študoval aj vysokú školu, presedel veľkú časť svojho mladého dospelého života. K tejto pre telo náročnej situácii potom často pribúda cestovanie autom a po príchode domov ďalšie sedenie pri televízii, znova pri počítači, poprípade pri mobilnom telefóne. Takýto pacient už si väčšinou zvykol, že sa bežne celý deň laicky povedané „hrbí“ a väčšinou, ak sa vedome napriami, má problém udržať vzpriamenú chrbticu dlhšiu dobu.
Celkovo je jeho svalová sila slabšia, najviac však vo funkcii zaostávajú prirodzené stabilizátory chrbtice, ktoré môžu dobre a kvalitne pracovať práve v správnom vzpriamenom postavení trupu a hlavy a fungujú najlepšie, keď sú stimulované rôznorodým pohybom. Ďalšie problémy plynúce z dlhodobého sedenia v zhrbenej pozícii sú napríklad útlak vnútorných orgánov brucha a hrudníka, opuchy dolných končatín či bolesti hlavy.
Bohužiaľ, aj keď sa pacient snaží, dáva si záležať na ergonomickom nastavení pracoviska a tiež sa naučí niekoľko kompenzačných cvikov, rieši tým problém iba čiastočne, pretože čo do pohybovej variability a množstva pohybu za deň stále ťažko zaostáva za tým, čo bolo pre telo bežné ešte v čase nedávno minulej. Aby sa stav zlepšil, je teda potrebné pridať do životného štýlu viac variabilného pohybu a podporovať aktívne napriamenie hlavy a trupu. Ako sa to dá dlhodobo a pravidelne ustrážiť? Jednou z možností, ktorá by mohla pomôcť problém riešiť, je obstaranie tzv. zdravotné stoličky . Tá aktívne stimuluje svalový aparát chrbtice aj trupu a navyše je dostupná v rámci celej pracovnej doby a každý deň.
Sedím na zdravotnej stoličke Adaptic Comfort
Osobne som teraz mala možnosť vyskúšať zdravotnú stoličku Adaptic Comfor , ktorá je vhodná pre priemerné až silnejšie postavy.
Základ stoličky tvorí stabilný a robustne riešený podstavec s piatimi kolesami, ktoré umožňujú pohodlný posun stoličky do všetkých smerov. Centrom stoličky je pohodlný, výškovo nastaviteľný sedák upevnený na pružine. Jeho dômyselná konštrukcia udržuje aj pri dlhšom sedení náklon panvy mierne dopredu. Sedenie je tak úplne automaticky vykonané správne – sedí sa na sedacích hrboľoch panvy a podporuje sa správne nastavenie krivky bedrovej chrbtice, od čoho sa následne odvíja aj napriamenie hrudnej a krčnej chrbtice a uvoľnené, široko postavené ramená a hrudník.
Línia spodných rebier leží paralelne s líniou panvy, čím telo môže aktivovať svaly chrbta a brucha, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a odľahčenie jej štruktúr. Vnútorné orgány brucha aj hrudníka majú dostatok priestoru. Bránica má možnosť fungovať ako v rámci opory chrbtice, tak v rámci správneho stereotypu dychu. Vďaka pružine však toto držanie nie je nastavené pasívne, ale je svalový aparát stále stimulovaný k aktivite, a človek tým pádom nemá ani po dlhšej dobe tendenciu trup „vyhrbiť“ a zavesiť tak váhu tela do väzivového aparátu.
Prirodzené je však sa hýbať, preto nie je problém si na chvíľu posednúť, rôzne meniť polohy sedu, mierne sa pohojdať či ľahko chrbát pretiahnuť a uľaviť tak svalom od statickej záťaže – aj tieto varianty posedenia sú však podporované aktívnym svalstvom.
Na sedák nadväzuje sieťovaná opierka, ktorá bráni zaparovaniu a poteniu chrbta a taktiež podporuje už spomínané správne držanie tela. Zároveň nastavuje príjemnú oporu pre lopatky a ramená, a to aj pre jedincov so širšími hrudníkmi a ramennými pletencami, pre ktorých je tu dostatok miesta.
Aby ramená mohli zostať uvoľnené bez tendencie na ich zdvíhanie, je tu možnosť položiť predlaktia na výškovo aj smerovo nastaviteľné podrúčky . Celkový komfort sedenia podporuje veľmi príjemná hlavová opierka, ktorá má schopnosť pri únave skutočne relaxovať celú oblasť krčnej chrbtice a záhlavia.
Moje skúsenosti po mesiacoch testovania
Celkovo som mala možnosť testovať túto stoličku dva mesiace. Pri prvých pokusoch o sadanie som musela myslieť na to, že si sadám na nestabilnú stoličku a bolo dobré sa na tento úkon viac sústrediť a stoličku si pridržať. Samotný sed je však naozaj veľmi príjemný, a to ako v prvých minútach, tak aj po niekoľkých hodinách užívania.
Zaujímavosť – počas testovania stoličky som prešla do tretieho trimestra tehotenstva, a zatiaľ čo na bežnej stoličke som nevydržala sedieť dlhšie ako hodinu pre neznesiteľnú bolesť bedier, na stoličke Comfort som vydržala pracovať aj niekoľko hodín bez akýchkoľvek ťažkostí.
Tiež som pozorovala, že pri dlhšom sedení či státí mi začínali bežne opúchať dolné končatiny, na tejto stoličke som takéto problémy nemala. Taktiež som netrpela tuhnutím trapézových svalov a šije, ktoré som musela opakovane riešiť za čias štúdií, kedy som sa v sede dlho učila a pracovala na notebooku.
Stoličku testoval aj môj partner
Stoličku v rámci práce z domu skúšal pravidelne aj môj partner, ktorý obzvlášť oceňoval priestor pre široký chrbát a ramená, kde ho mnoho iných kancelárskych stoličiek po niekoľkých hodinách silno tlačí. Taktiež počas dvojmesačného používania nepociťoval žiadny diskomfort v oblasti chrbta ani po celodennej a každodennej práci na počítači.
V našej domácnosti s nami žijú aj naše mačky az čisto praktického hľadiska je príjemné, že nemajú tendenciu si na aktívnej stoličke ľahať a robiť si z nej pelech, takže je pre mňa údržba stoličky oveľa jednoduchšia ako údržba ostatných častí nášho nábytku.
Záverečné hodnotenie
Stolička od firmy Adaptic bola už viacerá zdravotná stolička, ktorú som mala možnosť vyskúšať, a túto stoličku by som hodnotila najlepšie. Oproti iným výrobcom je sedenie tu naozaj nadmieru pohodlné. Okrem už vyššie spomínaných prvkov je príčinou pravdepodobne skvele zvolená úroveň mäkkosti sedadla aj oporných prvkov.
Stoličku Adaptic Comfort by som vrelo odporučila každému, kto je nútený opakovane a pravidelne sedieť niekoľko hodín v kuse. V spojení so správnym ergonomickým nastavením zvyšku pracoviska a snahou sa pravidelne a rôznorodo hýbať či aspoň viac chodiť by mohla byť účinným prostriedkom v boji proti následkom neprirodzeného vzorca správania, ktorým dlhodobé sedenie bezpochyby je.
Mgr. Jitka Mináriková
Odborná prax
Během své kariéPočas svojej kariéry som mala možnosť nazbierať cenné skúsenosti aj v Nemecku a Rakúsku. S pacientmi som riešila ako ich funkčné problémy (kĺbové blokády, triggerpointy, preťažené svaly...), ortopedické ťažkosti (pooperačné stavy, artrózy, výrony...), neurologické postihnutia (obrny periférnej i centrálnej nervovej sústavy) aj ich pomáhala dostávať z kritických stavov na oddelení intenzívnej starostlivosti.