Krčná chrbtica je nesmierne dôležité miesto a to nielen pre správne držanie hlavy. V posledných rokoch je táto oblasť často chronicky preťažená, možno aj z toho, ako často neveriacky krútime hlavou nad tým, čo sa to na tom svete deje. To, čo sa deje, síce mnohokrát zmeniť nemôžeme, techniku krútenia hlavou a tým vznikajúce bolesti krčnej chrbtice však rozhodne áno!
Čo všetko robí krčná chrbtica?
Asi všetci chápeme, že krčná chrbtica nejako súvisí s držaním a pohybom hlavy. Preto má aj táto časť chrbtice vysoko špecifickú štruktúru, ktorá umožňuje úplne výnimočné rozsahy pohybov, ktoré v žiadnych iných segmentoch chrbtice nenájdete. Nie je to síce taký rozsah, ako má napríklad sova (ako by sa možnosť pozrieť sa za seba bez otočenia tela hodila rodičom malých detí, no povedzte!), ale aj tak je to paráda.
Tieto veľké rozsahy pohybu však niečo vyžadujú. A to niečo je kvalitné svalové zabezpečenie krku, čo sa u mnohých klientov s bolesťami krčnej chrbtice vyskytuje približne rovnako často ako mačkodan pilotujúci Boeing 747.
Krčná chrbtica chráni cievy, ktoré vyživujú zadnú časť mozgu a preto v niektorých prípadoch zhoršeného zraku pomôže kvalitné stoličky a dobré cvičenie viac ako okuliare. Krčná chrbtica však chráni nielen cievy, ale aj nervy, ktoré vystupujú z tej časti miechy. Preto problém v tejto oblasti vie veľmi často vyrobiť nepríjemné bolestivé stavy v oblasti ramien a horných končatín. Áno, až do prstov to môže ísť.
Okrem toho nepohodu v oblasti krčnej chrbtice vám telo môže signalizovať aj migrénami, bolesťami hlavy, na čele, za okom, pískaním v uchu, závratmi a ďalšími libůstkami. Problém je, že nie vždy majiteľ tela tejto reči rozumie. A potom sa mnohokrát lieči niečo iné. Bolesť sa totiž môže zobrazovať inde, než je vlastná príčina problémov. Áno, je to trochu komplikované, ale čo komplikované nie je?
Mechanicky krčná chrbtica funguje ako pôsobivý tlmič otrasov. Premýšľali ste niekedy, prečo je vlastne chrbtica niekde prehnutá a niekde zase vyhrbená? V tele nie je nič len tak pre parádu, všetko má nejaký zmysel. A my niekedy tým veciam na kĺb skutočne prídeme.
Chrbtica patrí, spoločne napríklad s klenbou nožnou a kolenným kĺbom, k tlmičom otrasov. To, čo v chrbtici pruží, sú platničky. Predstavte si ich ako také maličké vankúšiky, ktoré sa snažia, čo môžu, ale často toho príliš nezmôžu, pretože sa k nim správame macošsky. A ona taká platnička sa príliš dlho hrať na Popolušku jednoducho nevydrží.
Mozog nemá rád veľa vecí od algoritmov po zemepis, ale stav, keď vďaka otrasom lieta v hlave ako veverička s epilepsiou, ho naštve spoľahlivo. Preto sú ľudia, ktorí napríklad neznesú skákanie na trampolíne. Veverčiu hypotézu potvrdzuje aj fakt, že chôdzou po ceste budete pravdepodobne viac unavení, ako rovnako dlhou chôdzou v lese. Mozog jednoducho umelé povrchy, ktoré sú jednotvárne a tvrdé, a tým generujú väčšie otrasy, dlhodobo nerád.