BLACK FRIDAY 10–20 % len do 9. 12.| Možnosť vrátenia tovaru do 15. 1. 2025 | Objednávky do 9. 12. doručíme pred Vianocami | POZOR od 1. 1. 2025 platí vyššia DPH
Bolesť bedrovej chrbtice, kto by ju nepoznal! U ľudí, ktorí sú v práci nútení dlho sedieť, sa jedná o úplne bežný chodník, čo je pochopiteľné. Aby sme si rozumeli, naše telo je evolučne stále bližšie lovu a zberu, než sedu. Sedíme príliš krátku dobu na to, aby na sed prebehla adaptácia. Adaptácia totiž, rovnako ako napríklad nudná porada, trvá neúmerne dlho.
Čo sú to bedrá, kde to je a čo to robí?
Bedry označujeme časť chrbta, ktorá sa nachádza medzi hrudníkom a panvou. Oproti časti chrbtice nad ňou (krčné a hrudné) sú bedrové stavce najväčšie, pretože tlak, ktorý na ne pôsobí, je obrovský.
Len pre predstavu: Ak sa ohne človek s váhou 60 kg a dvíha 10 kg závažia (čo môže byť napríklad taký balík minerálok), kompresný tlak do platničky, ktorá je v mieste najväčšieho ohnutia, je cez 700 kg. A po tom žiadna chrbtica na svete rozhodne netúži. Už chápete, prečo si máte radšej podrepnúť?
Mimochodom, ako má správne vyzerať drep, sa môžete naučiť z videa nižšie.
Ako urobiť správny drep
Bolesť bedrovej chrbtice má vo väčšine prípadov 3 príčiny.
Ako iste tušíte, kvalitné stoličky a cvičenie vám pomôže iba v prvom prípade. Ak je vaša bolesť bedier spôsobená zrastami v bruchu (príčina číslo dva), alebo tým, že máte doma partnera, ktorého správanie vás dlhodobo ťažko irituje (príčina číslo tri), stolička vám môže pomôcť len do určitej miery. Je to preto, že nerieši problém. (Jedine by ste ju použili na inzultáciu onoho partnera, čo by problém čiastočne vyriešiť mohlo. Ale na to by tej stoličky bola skutočne škoda.)
V riešení mechanických problémov bolesti bedier je však kvalitné stoličky a dobré cvičenie absolútne zásadnou požiadavkou na to, aby sa váš stav dramaticky zlepšil!
Čo sú to vlastne tie mechanické príčiny bolestí chrbta?
Týmto označením rozumieme problémy, ktoré vznikajú poškodením tkaniva priamo v chrbte. Niečo sa príliš ťahá, alebo sa stláča, alebo sa to neprekrvuje, alebo napríklad blokuje. A to potom samozrejme bolí. Štruktúr, ktoré môžu spôsobovať bolesti bedrovej chrbtice, je celý rad. A príčin tiež. Nie všetky môžete ovplyvniť, ale to, na čom sedíte av akom stave máte svaly, určite ovplyvniť môžete.
Väčšinou je stav pohybového aparátu mnohých majiteľov boľavého chrbta taký, že svaly pozdĺž chrbtice (tzv. vzpriamovače) idú na maximum a brušné svaly, ktoré by mali pri podpore bedrovej chrbtice asistovať z prednej strany, sú na dlhodobej dovolenke, z ktorej sa nijako neponáhľajú s návratom. A preto ten chrbát bolí. Pretože už toho majú fakticky dosť.
Preto sa teraz pozrieme podrobnejšie na to, čo s tým môžete robiť. Cvikov je celý rad, ale nejako začať musíme. A pretože trojka je také pekné číslo, bude to TOP3. To je pre začiatok reálne, čo hovoríte?
TOP 3 cviky na bedrovú chrbticu
CVIK 1: Rýchle uvoľnenie bedrovej chrbtice – 3D pohyb panvy na zdravotnej stoličke Adaptic
Cítite tuhosť v pleciach? Pocit nepohodlia sa mení na postupne sa zvyšujúcu bolesť? Je najvyšší čas uvedenú oblasť prekrviť a umožniť jej to, čo nemá – a to je pohyb. Ako najlepšie sa javia pohyby tzv. komplexné, kedy pracujeme v niekoľkých rovinách. V databáze cvikov, ktoré pre vás Adaptic pripravil, je presne takým cvikom „3D pohyb panvice na stoličke Adaptic“. Pretože aj keď pohyb bude vykonávaný panvicou, budú to vaše bedrá, kto pocíti veľkú úľavu!
Pozor, cvik je, ako som už spomenula, komplexný a je možné, že vám spočiatku nepôjde. Žiadny strach, prejdite si cviky 2, 3 a 4 na našom YouTube kanáli a uvidíte, že si ten správny pohyb určite uvedomíte!
CVIK 2: Pomoc od akútnej bolesti bedrovej chrbtice – Predklon a záklon hrudníka na stoličke
Naša chrbtica trpí statickým zaťažením. V bežnom dni urobíme násobne viac predklonov, ako záklonov. Záklonov máme v spontánnom pohybe veľmi málo a preto ich treba cielene zaraďovať. Pýtate sa prečo? Pretože platí jednoduché pravidlo: Funkcia formuje orgán. V praxi to znamená, že ak nebudete robiť záklony, vaše telo sa prispôsobí pozícii ľahko ohnutej a niektoré strukury sa skrátia. A áno, tie skrátené štruktúry potom, keď sa chcete narovnať, naozaj bolí!
Cvik, ktorý problém elegantne vyrieši, zvládnete v sede pri svojom pracovnom stole. Jedná sa o predklon a záklon hrudníka na stoličke. Aj keď v názve vidíte označenie hrudník, pohyb sa deje v chrbtici. A preto sa nám tento cvik tak hodí.
Ako správne vykonať predklon a záklon hrudníka na stoličke:
Pozor, pri akomkoľvek cvičení platí jednoduché pravidlo. Pokiaľ cvik vašu bolesť zhoršuje, telo ho v danej chvíli netoleruje. Cvičenie by malo byť nastavené tak, že daný cvik telu ponúkame, ale nenútime! Bolesť nie je otravná záležitosť, bolesť je komunikácia, tak ju skúste tak chápať. Je to reč tela.
CVIK 3: Úľava od bolesti bedrovej chrbtice – Cvik na pretiahnutie stehien (hamstringov)
Bolesť bedier je často spúšťaná z celého zadného svalového reťazca. To znamená zo svalov, ktoré idú po zadnej strane vášho tela (týka sa to najmä svalov na zadnej strane stehien, svalov v hĺbke zadku a už spomínaných vzpriamovačov). A preto im doprajeme pretiahnutie a prevedieme si cvik v stoji s oporou o stoličku. Ako na prevedenie sa pozrite do knižnice cvikov.
Cvik na pretiahnutie zadnej strany stehien správne vykonáte takto:
Stolička použitá vo videách s odporúčanými cvikmi je Adaptic EVORA. Cvičením sprevádza pohybový špecialista Mgr. David Krumpolc.
A čo ďalej?
Predstavili sme si niekoľko cvikov, ktoré budú takou obdobou prvej pomoci. Nesmiete však zaspať na vavrínoch / na stoličke! Je potrebné pokračovať ďalej. Je dobré si cviky vyskúšať a vnímať, ktoré z nich sedia práve vám. A tých sa potom držať. A pretože telo je múdre a začas si zvykne, je vhodné cviky obmieňať.
A už nám zostáva otázka na záver. Ako môžeme predchádzať vzniku bolestí?
Aká je prevencia vzniku bolesti bedrovej chrbtice?
Je potrebné si uvedomiť, že bolesť chrbta je vždy multifaktoriálna. To znamená, že je výsledkom viacerých spúšťačov. Ak pominieme anatomické poruchy chrbtice spôsobené úrazom, alebo ktoré môžu byť napríklad vrodené, potom to sú:
celkovo nízke množstvo pohybu a tým pádom nízka výkonnosť a svalová sila vrátane zníženej prekrvenia
dehydratácia (áno, tzv. mäkké tkanivá chrbta sú z veľkej časti tvorené vodou. A pokiaľ nie je voda, je bolesť.)
prechladnutie (klimatizácia!)
opakovaný jednostranný pohyb (napr. opakované nakláňanie k tlačiarni, ktorú máte stále na jednej strane stola)
chybné pohyby (naučte sa v sede otáčať nie v chrbte, ale otočením celého tela na stoličke. Vaša panvica a ramená zostávajú rovnobežné.)
zlá výživa (ak chcete mať funkčné svaly, tak tie potrebujú nejaké palivo na to, aby sa mohli budovať, vieme?)
V texte sme si predstavili problematiku bolestí v bedrovej chrbtici. Trápi vás naopak krčná chrbtica? Aj s tým vám poradíme. Môžete si prečítať článok TOP 3 cviky na krčnú chrbticu.
Som fyzioterapeutka s viac ako 16 rokmi praxe so zameraním na funkčné poruchy pohybového aparátu, traumatológiu a ortopédiu. Certifikovaný DNS terapeut (metóda prof. Kolára), inštruktor zdravotnej telesnej výchovy s certifikáciou Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy, a lektor AKRIS (Akreditované vzdelávacie programy Ministerstva práce a sociálnych vecí).