☝️ Vedeli ste, že nám môžete stoličku Adaptic vrátiť až 30 dní od zakúpenia? ☺️

Scheuermannova choroba: Viete, ako ju spoznáte?

Scheuermannova choroba (tiež juvenilná kyfóza) je štrukturálna chyba chrbtice, pre ktorú je typické zaguľatenie chrbta v hrudnej oblasti. Prejavuje sa v období dospievania, najčastejšie do 15 rokov, a to až 5× častejšie u chlapcov.

V počiatočnej fáze je ľahko zameniteľná so zlým držaním tela, s istotou ju odhalí ortopéd pomocou röntgenového vyšetrenia. Neliečená Scheuermannova choroba spôsobuje bolesti a zanecháva zmeny na chrbtici. Väčšinou ju ale ortopéd včas odhalí a úspešne lieči.

Ako vzniká Scheuermannova choroba

Prvé prejavy Scheuermannovej choroby sa objavujú v dospievaní – v čase, keď človek za kratučkú dobu 3 až 6 mesiacov vyrastie o cca 5 % svojej celkovej výšky. Rýchly rast môže neúmerne zaťažiť chrbticu a začnú sa prejavovať poruchy rastu.

Ako uvádza ortopéd Pavel Poštulka v tomto rozhovore : „(…) dôjde k nepomeru medzi vzrastajúcou hmotnosťou a výškou, medzi štrukturálnou pevnosťou chrbtice a schopnosťou túto vzrastajúcu hmotnosť a výšku niesť. Ak sa stane, že biologická štruktúra tkaniva je v nepomere s jej zaťažením, môže dôjsť k nejakej forme deformity."

Presné príčiny Scheuermannovej choroby ale známe nie sú. Môže ísť o rýchly rast, nedostatok vitamínu D, ale aj genetické predispozície.

Skupina ľudí cvičiacich jogu
Pri Scheuermannovej chorobe sa skracujú svaly, preto odborníci odporúčajú napríklad jogu.

Ako sa pozná Scheuermannova choroba

Scheuermannova choroba je v počiatku ľahko zameniteľná so zlým držaním tela. Dieťa má zaguľatený chrbát, ramená stiahnuté dopredu. V tejto fáze Scheuermannova choroba nebolí – a dobrá správa je, že pri včasnej diagnóze a liečbe neovplyvní jeho dospelý život.

Náš tip: Liečba Scheuermannovej choroby prebieha predovšetkým pomocou cvičenia. Dôležitý je ale aj zdravý sed, ktorý nepreťažuje chrbticu. Investujte do kvalitnej zdravotnej stoličky, váš chrbát vám poďakujú.

A ako rozpoznáte, že nejde len o zlý postoj? Stačí sa položiť na brucho na rovnú podložku. Zatiaľ čo u človeka so zlým držaním sa chrbtica narovná do prirodzeného esovitého tvaru, u človeka so Scheuermannovou chorobou zakrivenie zostáva.

S istotou choroba rozpozná ortopéd , ktorý pacienta vyšetrí pomocou röntgenu.

Lekár analyzuje röntgenový snímok chrbtice
Scheuermannovu chorobu s istotou odhalí röntgen.

Scheuermannova choroba a invalidita

Scheuermannova choroba sama osebe invaliditu nespôsobuje. Neliečená alebo neskoro rozpoznaná Scheuermannova choroba spôsobuje deformity chrbtice, ktoré sú bohužiaľ trvalé a tie ešte len spôsobujú bolesti chrbtice a určité obmedzenia pri pohybe, športe a bežnom živote. Preto je nesmierne dôležitá včasná návšteva lekára, ktorý na základe presných diagnostických kritérií a röntgenového vyšetrenia určí, či skutočne ide o Scheuermannovu chorobu alebo len chybné držanie tela, a navrhne zodpovedajúcu liečbu.

Cviky pri Scheuermannovej chorobe

Pomáha akýkoľvek pohyb, najlepšie ten, u ktorého preťahujete chrbticu a prsné svaly. Odborníci odporúčajú napríklad jogu. Lekár vám odporučí šport a telesnú záťaž obmedziť len v prípade, že prebieha tzv. floridné štádium – teda fáza, kedy deformácia chrbtice výrazne postupuje. 

Fyzioterapeuti z FYZIOkliniky odporúčajú tento cvik na pretiahnutie prsných svalov.

„Pre tento cvik je úplne zásadný čas aktivácie a relaxácie svalu. Fáza aktivácie by mala byť cca 20 sekúnd a fáza relaxácie aspoň dvojnásobná. Cvik opakujte maximálne 3× po sebe,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Katarína Klimešová.

Scheuermannova choroba v dospelosti

Scheurmannova choroba sa vyskytuje v čase dospievania a dnes už ju lekári dokážu veľmi skoro a rýchlo diagnostikovať. U mladého pacienta s počiatočným štádiom možno režimovým opatrením v kombinácii s kvalitnou fyzioterapiou dosiahnuť také výsledky, že v dospelosti nepoznáme, že takou chorobou v mladosti trpel.

Ortoped Pavel Poštulka dodáva:

Pri zachytení pacienta s rozvinutou deformitou, výraznou kyfózou, veľkými bolesťami a deformovanými stavcami, tak nezostáva nič iné ako kombinovať pokoj, ortézu av niektorých prípadoch aj operačné riešenie.

U takého pacienta sa v dospelosti stretávame s určitým obmedzením, ale nehovoríme už o Scheuermannovej chorobe ako takej, ale o postihnutí chrbtice po prebehnutej Scheuermannovej chorobe.

Zaujímavé zdroje

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s viac ako desaťročnou praxou v odbore. Špecialista na poranenia chrbtice a miechy. Inštruktor Nordic Walking s akreditáciou ministerstva školstva. Osobný fyzioterapeut aktuálneho majstra Českej republiky a držiteľa českého halového rekordu v hode guľou telesne postihnutých.

Viac článkov

Súvisiace produkty

  • priemerná, silnejšia

  Adaptic COMFORT - zdravotná stolička

  od 779,00 €
  • priemerné a silnejšie postavy
  • pohodlný a obľúbený model zdravotné stoličky
  • štíhla, priemerná, silnejšia
  • + ďalšie farby

  Adaptic EVORA + - zdravotná stolička

  od 619,00 €
  • univerzálna pre väčšinu postáv
  • najpredávanejšia zdravotná stolička 2021, 2022 a 2023
  • štíhla, priemerná, silnejšia
  • + ďalšie farby

  Adaptic XTREME - zdravotná stolička

  od 701,00 €
  • štíhle, priemerné, silnejšie postavy
  • extrémný zážitok, skvelá flexibilita
  • zdravotná kancelárska stolička

Stále scrollujete? Môžete čítať ďalej!