Scheuermannova choroba: Viete, ako ju spoznáte?
Scheuermannova choroba (tiež juvenilná kyfóza) je štrukturálna chyba chrbtice, pre ktorú je typické zaguľatenie chrbta v hrudnej oblasti. Prejavuje sa v období dospievania, najčastejšie do 15 rokov, a to až 5× častejšie u chlapcov.
V počiatočnej fáze je ľahko zameniteľná so zlým držaním tela, s istotou ju odhalí ortopéd pomocou röntgenového vyšetrenia. Neliečená Scheuermannova choroba spôsobuje bolesti a zanecháva zmeny na chrbtici. Väčšinou ju ale ortopéd včas odhalí a úspešne lieči.
Ako vzniká Scheuermannova choroba
Prvé prejavy Scheuermannovej choroby sa objavujú v dospievaní – v čase, keď človek za kratučkú dobu 3 až 6 mesiacov vyrastie o cca 5 % svojej celkovej výšky. Rýchly rast môže neúmerne zaťažiť chrbticu a začnú sa prejavovať poruchy rastu.
Ako uvádza ortopéd Pavel Poštulka v tomto rozhovore : „(…) dôjde k nepomeru medzi vzrastajúcou hmotnosťou a výškou, medzi štrukturálnou pevnosťou chrbtice a schopnosťou túto vzrastajúcu hmotnosť a výšku niesť. Ak sa stane, že biologická štruktúra tkaniva je v nepomere s jej zaťažením, môže dôjsť k nejakej forme deformity."
Presné príčiny Scheuermannovej choroby ale známe nie sú. Môže ísť o rýchly rast, nedostatok vitamínu D, ale aj genetické predispozície.
Ako sa pozná Scheuermannova choroba
Scheuermannova choroba je v počiatku ľahko zameniteľná so zlým držaním tela. Dieťa má zaguľatený chrbát, ramená stiahnuté dopredu. V tejto fáze Scheuermannova choroba nebolí – a dobrá správa je, že pri včasnej diagnóze a liečbe neovplyvní jeho dospelý život.
Náš tip: Liečba Scheuermannovej choroby prebieha predovšetkým pomocou cvičenia. Dôležitý je ale aj zdravý sed, ktorý nepreťažuje chrbticu. Investujte do kvalitnej zdravotnej stoličky, váš chrbát vám poďakujú.
A ako rozpoznáte, že nejde len o zlý postoj? Stačí sa položiť na brucho na rovnú podložku. Zatiaľ čo u človeka so zlým držaním sa chrbtica narovná do prirodzeného esovitého tvaru, u človeka so Scheuermannovou chorobou zakrivenie zostáva.
S istotou choroba rozpozná ortopéd , ktorý pacienta vyšetrí pomocou röntgenu.
Scheuermannova choroba a invalidita
Scheuermannova choroba sama osebe invaliditu nespôsobuje. Neliečená alebo neskoro rozpoznaná Scheuermannova choroba spôsobuje deformity chrbtice, ktoré sú bohužiaľ trvalé a tie ešte len spôsobujú bolesti chrbtice a určité obmedzenia pri pohybe, športe a bežnom živote. Preto je nesmierne dôležitá včasná návšteva lekára, ktorý na základe presných diagnostických kritérií a röntgenového vyšetrenia určí, či skutočne ide o Scheuermannovu chorobu alebo len chybné držanie tela, a navrhne zodpovedajúcu liečbu.
Cviky pri Scheuermannovej chorobe
Pomáha akýkoľvek pohyb, najlepšie ten, u ktorého preťahujete chrbticu a prsné svaly. Odborníci odporúčajú napríklad jogu. Lekár vám odporučí šport a telesnú záťaž obmedziť len v prípade, že prebieha tzv. floridné štádium – teda fáza, kedy deformácia chrbtice výrazne postupuje.
Fyzioterapeuti z FYZIOkliniky odporúčajú tento cvik na pretiahnutie prsných svalov.
„Pre tento cvik je úplne zásadný čas aktivácie a relaxácie svalu. Fáza aktivácie by mala byť cca 20 sekúnd a fáza relaxácie aspoň dvojnásobná. Cvik opakujte maximálne 3× po sebe,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Katarína Klimešová.
Scheuermannova choroba v dospelosti
Scheurmannova choroba sa vyskytuje v čase dospievania a dnes už ju lekári dokážu veľmi skoro a rýchlo diagnostikovať. U mladého pacienta s počiatočným štádiom možno režimovým opatrením v kombinácii s kvalitnou fyzioterapiou dosiahnuť také výsledky, že v dospelosti nepoznáme, že takou chorobou v mladosti trpel.
Ortoped Pavel Poštulka dodáva:
Pri zachytení pacienta s rozvinutou deformitou, výraznou kyfózou, veľkými bolesťami a deformovanými stavcami, tak nezostáva nič iné ako kombinovať pokoj, ortézu av niektorých prípadoch aj operačné riešenie.
U takého pacienta sa v dospelosti stretávame s určitým obmedzením, ale nehovoríme už o Scheuermannovej chorobe ako takej, ale o postihnutí chrbtice po prebehnutej Scheuermannovej chorobe.
Zaujímavé zdroje
- Vznik a možnosti liečby Scheuermannovej choroby: Rozhovor s ortopédom Pavlom Poštulkom na RadioŽurnáli
- Scheuermannova choroba: Ako ju rozoznať a liečiť radia fyzioterapeuti z FYZIOkliniky
- Scheuermannova choroba – príznaky, príčiny, liečba: Stručný článok od Rehabilitácia.info
- Morbus Scheuermann: Podrobný článok na WikiSkriptoch
Mgr. Kateřina Klimešová
Fyzioterapeut s viac ako desaťročnou praxou v odbore. Špecialista na poranenia chrbtice a miechy. Inštruktor Nordic Walking s akreditáciou ministerstva školstva. Osobný fyzioterapeut aktuálneho majstra Českej republiky a držiteľa českého halového rekordu v hode guľou telesne postihnutých.
Viac článkov