Zdravotná stolička Adaptic STYLE so zľavou 15 % len do 30. 6. | Plus 30 dní na vrátenie každého produktu

Čo je to pätová ostroha – príčiny, cviky a liečba

Ráno vstanete a prvé, čo cítite, je pálčivá bolesť v päte alebo pri úpone achilovky? Namiesto radosti z pohybu sa každý krok pre vás stáva utrpením? S veľkou pravdepodobnosťou vás trápi niektorá z veľmi častých porúch v oblasti päty. Môže ísť buď o pätovú ostrohu alebo jej predstupeň – plantárnu fasciitídu (zápal väzivového pruhu v nohe) či entezopatiu (preťaženie úponov) krátkych svalov plosky nohy alebo lýtka.

V tomto článku preberieme príčiny, terapiu a možnosti prevencie týchto ťažkostí, aby ste sa čo najrýchlejšie cítili lepšie, znovu si užívali pohyb, lepšie porozumeli svojmu telu a hlavne – aby ste už nikdy podobné ťažkosti nemuseli riešiť!

Čo je to pätná ostroha?

Najprv si musíme stručne popísať základy anatómie chodidla. Na spodnej časti nohy sa od päty k jednotlivým prstom tiahnu tuhšie väzivové snopce, ktoré sa súhrnne nazývajú plantárna aponeuróza. Tá zohráva veľmi dôležitú úlohu v biomechanike chodidla, pretože udržiava pozdĺžnu klenbu nohy (Gross, 2005).

Plantárna aponeuróza je zlepená so svrchným svalom chodidla, krátkym ohýbačom prstov, a pevne je zabudovaná do podkožia chodidla (Čihák, 2001).

Na zadnej strane chodidla sa trojhlavý sval lýtka upína prostredníctvom Achillovej šľachy až na dolný koniec zadnej plochy päty.

patni-ostruha-vizualizace.jpg
Anatómia chodidla a ukážka pätné ostrohy v dolnej časti chodidla

Existujú 2 typy pätných ostroh z hľadiska ich lokalizácie. Ostroha päty (lat. calcar calcanei) je bolestivý kostný výrastok:

  • v dolnej časti päty na vnútornej strane chodidla
  • na zadnej strane päty (v mieste úponu Achillovej šľachy)

Ako vzniká pätná ostroha?

Pätná ostroha vzniká ako dôsledok dlhodobého preťažovania plantárnej fascie alebo úponov krátkych svalov v chodidle či Achillovej šľachy. Preťažené miesto sa pozvoľna mení na kalcifikát a pri nedostatočných mechanických a regeneračných schopnostiach daného človeka, resp. absencii včasnej terapie sa v okolí tohto miesta zväčšuje zápal a jeho typické znaky – bolesť, začervenanie, zohriatie, opuch a zhoršená funkcia chodidla.

patni-ostruha-rentgen.jpg
Pätná ostroha viditeľná na röntgene. Zdroj: wikipedia.

Plantárna fascitída, resp. entezopatia krátkych svalov chodidla, sú de facto predstupeň pätné ostrohy. Ide o preťaženie väzov a svalov v chodidle, ktoré sú vzájomne mechanicky aj funkčne prepojené. Ide však ešte o tzv. funkčné poruchy, s ktorými sa zjednodušene povedané dá fyzioterapiou a úpravou pohybových návykov (zmena obuvi, sedenia, štýlu behu...) pomerne rýchlo a efektívne niečo robiť. Pätná ostroha je však štrukturálna porucha (viditeľná dokonca na röntgene) a pohybovú terapiu je väčšinou nutné doplniť aj o razantnejšie terapeutické opatrenia, ako je rázová vlna, niekedy aj obstrek či RTG žiarenie. V krajnom prípade môže byť pacient aj operovaný.

Ďalšou možnosťou vzniku ťažkostí je chronické preťaženie Achillovej šľachy, čo vedie k vzniku kalcifikátu pri úpone na pätu.

Aké sú najčastejšie príčiny pätných ostroh?

Najčastejšou príčinou vzniku pätných ostroh, resp. ich predstupeň, je nadmerné zaťažovanie chodidiel a to z rôznych dôvodov. Môže to byť preťaženie spôsobené obezitou, dlhodobým státím alebo nárazovou vysokou záťažou v dôsledku rôznych skokov či behu po tvrdých povrchoch.

S pätnými ostrohami, resp. ich predstupeň, sa často stretávame u osôb začínajúcich so športom, ktoré neboli správne edukované o rozcvičení, vhodnej obuvi alebo technike pohybových stereotypov pri danom športe, čím si preťažili úpony v nohe.

Veľmi často sa v ordinácii môžeme stretnúť s tým, že pacientovi začali ťažkosti spojené s bolesťou v nohe po zmene obuvi na beh. Telo bolo roky zvyknuté na určitý tvar a po zmene došlo k „rozhozeniu“ navyknutých stereotypov a preťaženiu.

Dôležitá je samozrejme kvalita obuvi – je potrebné mať dostatočný priestor pre prsty, kvalitnú podrážku a správny tvar, ktorý koriguje prípadné vybočenie päty dovnútra alebo von (valgozitu/varozitu päty). K tomu môžeme úspešne využiť špeciálne ortopedické stielky.

Ak má človek vrodenú alebo (napr. úrazom) získanú vadu chodidiel, je u neho tiež väčšia pravdepodobnosť vzniku týchto ťažkostí.

Ďalšou dôležitou príčinou je samozrejme kvalita sedenia, ktorá ovplyvňuje najmä stav chrbtice a bedier, ktoré majú zásadný vplyv na stereotyp chôdze a funkciu chodidiel. Preto je veľmi dôležité dbať na správnu ergonómiu práce pri počítači a využívať tzv. dynamické sedenie. K tomu nám môžu pomôcť stoličky Adaptic s výkyvným sedákom, ktoré nám pomôžu s celodennou aktiváciou svalov stredu tela.

Účinné cviky na pätnú ostrohu

1. cvik – tlakové ošetrenie chodidla

Nohu si dáme cez nohu a oboma palcami zatlačíme na chodidlo pod pätou, následne masírujeme nohu smerom k prstom; cieľom je zvýšené prekrvenie svalov nohy a uvoľnenie (podobne môžeme v prípade potreby ošetriť Achillovu šľachu).

cvik-1.jpg
Tlakové ošetrenie chodidla

2. cvik – ošetrenie masážnym ježkom

Míčikom s bodlinkami si masírujem chodidlo, čím dôjde k prekrveniu svalov v nohe a zlepšeniu regenerácie.

cvik-2.jpeg
Ošetrenie masážnym ježkom

3. cvik –  naťahovanie zadnej strany stehna

Patu opieram o stoličku, koleno mám mierne pokrčené a natiahujem zadnú stranu stehna (svaly nazývané hamstringy), následne môžem koleno úplne vypriamit.

cvik-3.jpeg
Naťahovanie zadnej strany stehna

4. cvik –  strečing vnútorných stehien

Opierame sa o stoličku a pomaly odtláčame nohy od seba, až pocítime naťahovanie vnútorných stehien (adduktorov – priťahovačov).

cvik-5.jpeg
Strečing vnútorných stehien

5. cvik –  naťahovanie lýtok v stoji

Opieram sa o dvere, jednu nohu natiahnem dozadu a vypriamim lýtkový sval.

cvik-6.jpeg
Naťahovanie lýtok v stoji

6. cvik –  posilňovanie na lopte – ,,jazdec"

Je potrebné mať poriadne nafúkaný balón, sadnem si rovno a rovnako ako na obrázku sa pohybujem pár centimetrov hore a dole, intenzívne tým posilňujem stehenné svaly.

cvik-7.jpeg
Posilňovanie na lopte – ,,jazdec"

Krátke video o pätné ostrohe vrátane ukážky všetkých účinných cvikov

Tu si môžete pozrieť video, ktoré som pre vás natočil:

Liečba pätných ostroh

Psychosomatika

Rada chemických procesov v našom tele je viac či menej prepojená s nastavením našich myslí – so stresom, úzkosťou alebo naopak dobrou náladou. V dnešnej dobe by už v českom zdravotníctve mala byť pacientom s ťažkosťami pohybového aparátu štandardne odporúčaná aj psychosomatická konzultácia. Tá dokáže odhaliť príčinu, ktorá pri konvenčnej fyzioterapii môže zostať skrytá.

Terapia rázovou vlnou

Terapia rázovou vlnou bola pôvodne určená na uvoľňovanie obličkových kameňov. Zjednodušene a ľudovo povedané ide o „zdravotnícku minisbíjačku“, ktorá tlakovými nárazmi nad ošetreným miestom vyvolá prekrvenie, zvýšenie lokálneho metabolizmu a spustenie reparačných procesov.

razova-vlna.jpeg
Ukážka terapie rázovou vlnou aplikovanou na pätu. Zdroj: axissportsmedicine.co.nz

U niektorých pacientov dochádza po aplikácii rázovej vlny k výraznému zlepšeniu a zbaveniu sa ťažkostí, u iných nie. Terapia ostroh rázovou vlnou sa najčastejšie používa pri chronických stavoch, ktoré nereagujú na iné typy liečby.

Terapie rázovou vlnou by sme preto mali najprv konzultovať so svojím fyzioterapeutom a brať túto terapiu až ako variantu, ak sa pätnú ostrohu nepodarilo vyliečiť pohybovou alebo „jemnejšou“ fyzikálnou terapiou (ultrazvuk, laser).

Obstrek pätné ostrohy

V určitých prípadoch môže lekár navrhnúť obstrek bolestivého miesta lokálnym anestetikom alebo kortikoidom. Vzhľadom na potenciálne negatívne účinky na okolie ležiace šľachy sa však musíte zveriť do rúk skutočne skúsených lekárov, aby nám obstrek viac neublížil, než pomohol.

Ožarovanie

Vďaka svojmu protizápalovému účinku možno využiť aj terapeutické RTG žiarenie. Malo by však byť tiež konzultované s fyzioterapeutom a praktickým lekárom. Následovať by malo až po dokončení komplexnej rehabilitácie, ktorá by nepriniesla požadovaný efekt.

Operácia pätné ostrohy

Poslednou a najkrajnejšou možnosťou je operácia. Běhounek et al (2019) uvádzajú v závere svojej štúdie o operáciách pätných ostroh, že operačná liečba plantárnej ostrohy kostnej pätky je bezpečný a technicky jednoduchý operačný výkon spojený s minimom komplikácií. Avšak dodávajú, že operácia by mala byť vždy poslednou možnosťou – prednosť by mala mať konzervatívna liečba a k operácii pristupujeme po predchádzajúcom veľmi dôkladnom vyšetrení a indikácii pacienta.

Obuv vhodná pre pätnú ostrohu

Keď sa nám už na nohe vytvorí kalcifikát, v akútnej bolestivej fáze nám môže pomôcť aspoň odľahčenie päty vďaka mäkkej gélovej podpätnici. Ďalej je vhodné nechať si vyrobiť vymäkčené ortopedické vložky priamo na mieru našich nôh.

Existuje celá rada vymäkčenej obuvi špeciálne určené pri pätných ostrohách, hlavným kritériom je samozrejme pohodlie, úľava od bolesti a nesmieme zabudnúť na dostatočný priestor pre naše prsty, ktoré v príliš úzkych topánkach nemusia správne plniť svoju biomechanickú funkciu. O zmenšení či úplnom eliminovaní podpätkov asi netreba spomínať, je to všeobecne známy fakt o ich nevhodnosti pre naše chodidlá.

Ako predchádzať vzniku pätných ostrohov?

Je úplne zásadné si uvedomiť, že pätná ostroha je väčšinou dôsledkom viacerých chýb v našom životnom štýle. Obezita, výživa, nesprávny pohyb, nedostatočné rozcvičenie, nesprávne sedenie pri práci, prílišná miera stresu... Je dobré vyhľadať odborníka (fyzioterapeuta, ortopéda, rehabilitačného lekára), ktorý vám pomôže rozpoznať príčiny a pracovať na ich odstránení. Jeden z legendárnych českých rehabilitačných lekárov, slávny prof. Lewit, povedal (parafrázujem):

 „Ten, kto lieči len miesto bolesti, je stratený.“ A to 100 % platí aj u ostrohy. Určite je potrebné ošetriť aj bolestivé miesto, ale hlavná príčina býva väčšinou inde, a ak nás odborník dôkladne nevyšetří, hrozí, že sa nám tieto ťažkosti budú vracať.

Vplyv zlého sedenia na pätnú ostrohu

Samostatnou kapitolou nášho zdravého životného štýlu by mala byť aj snaha eliminovať zlé sedenie pri práci, kde väčšina ľudí trávi veľkú časť dňa. Sedenie úzko súvisí s pätnou ostrohou, pretože z pozície sedenia sa odvíja nastavenie panvy, postavenie bedier, kolien aj samotných chodidiel.

Ďalej so sedením zvyčajne súvisí aj ochabnutosť brušných svalov a minimálna aktivita hlbokého stabilizačného systému, ktorý v podstate podopiera naše stavce a tvorí pevné jadro nášho tela (core).

Stoličky Adaptic sú unikátne svojím výkyvným sedákom, ktorý udržiava aktivovaný core a pomáha nám aj pri sedení pri práci zapájať tieto dôležité svaly.

Štúdia, ktorá bola nedávno vykonaná, zistila, že sedenie na zdravotnej stoličke s výkyvným sedákom môže mať pozitívny vplyv na posilnenie svalov hlbokého stabilizačného systému. Tento systém je zodpovedný za podporu našich stavcov a tvorbu stabilného jadra tela. Výkyvný sedák stoličky Adaptic umožňuje udržiavať tieto dôležité svaly aktívne aj pri sedení. Správna voľba stoličky môže mať skutočný vplyv na váš zdravý životný štýl.

Najčastejšie otázky o pätných ostrohov

Bolesť pri chôdzi s pätnou ostrohou?

Áno, chôdza s pätnou ostrohou býva väčšinou sprevádzaná bolesťou. Typická je počiatočná tzv. štartovacia ostrá bolesť na začiatku pohybu, po dlhšom sedení, po vstávaní z postele a podobne. Bolest môže tiež nastúpiť po dlhšej statickej záťaži nôh, ako je dlhé státie.

Ako sa rýchlo zbaviť pätovej ostrohy?

Po prečítaní vyššie uvedeného článku vás moja odpoveď asi neprekvapí (a možno nepoteší), ale za zásadné naozaj považujem dôkladnú diagnostiku od fyzioterapeuta, rehabilitačného lekára alebo ortopéda. To sa, bohužiaľ, nedá urýchliť. Následovať by mala pohybová alebo fyzikálna terapia a režimové opatrenia (úprava obuvi, diéta a pod.). Ak bolesť pretrváva, je potrebné pristúpiť k raznejším opatreniam, ako je obstrek, röntgen alebo rázová vlna.

Pomôže mi na pätnú ostrohu masť?

Áno, ako doplnok mi napríklad protizápalová alebo analgetická masť/krém môže pomôcť, ale vo väčšine prípadov je potrebné terapiu doplniť aj o cvičenie, prípadne ďalšie fyzikálne terapie (laser, ultrazvuk, rázová vlna…).

Lze na terapiu pätovej ostrohy využiť tejpovanie?

Určite je tejpovanie vhodným doplnením fyzioterapie. Dokáže výrazne odľahčiť preťaženú Achillovku alebo plosku nohy, ale je potrebné, aby ho aplikoval naozaj vyškolený odborník.

Sú barefoot topánky vhodné ako prevencia proti ostrohe?

Barefoot sú skvelý počin a môžu slúžiť ako prevencia proti pätným ostroham, len sa osobne domnievam, že sú skôr vhodné na prechádzky do prírody a nie napríklad na beh po mestskom betóne. Za takejto situácie si myslím, že si paradoxne môžeme viac uškodiť, než profitovať. Noha dostáva príliš veľké otrasy, čo sa môže prejaviť buďto bolesťou chodidla, alebo napríklad kolien či bedier

Odborné zdroje

  • BĚHOUNEK, J. ML., SKOTÁK, M., BĚHOUNEK, J. ST. Resekce patní ostruhy operační cestou- naše zkušenosti. Dostupné z www: http://www.achot.cz/dwnld/achot_2019_3_212_215.pdf
  • BÍLKOVÁ, I. Patní ostruha- vznik, konzervativní léčba a rázová vlna. Dostupné z www: https://fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/72-patni-ostruha-vznik-konzervativni-lecba-a-razova-vlna
  • ČIHÁK, Radomír. Anatomie 1. Druhé, upravené a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing a.s., 2003. ISBN: 80-7169-970-5.
  • GALLO, Jiří a kol. Ortopedie pro studenty lékařských a zdravotnických fakult. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014. ISBN: 978-80-244-2486-6.
  • GROSS, Jeffrey M., Joseph FETTO a Elaine Rosen SUPNICK. Vyšetření pohybového aparátu: překlad druhého anglického vydání. Praha: Triton, 2005. ISBN 80-7254-720-8.
  • KOLÁŘ, Pavel. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, c2009. ISBN 978-80-7262-657-1.
  • VILÍMOVSKÝ, Michal. Patní ostruha: vše, co potřebujete vědět. Dostupné z www: https://cs.medlicker.com/1851-patni-ostruha

Mgr. Vojtěch Šenkýř

Pracujem ako fyzioterapeut a osobný tréner. Hlavnou metódou, ktorú využívam ako v nemocnici, tak aj vo fitness centre, je metóda DNS podľa Prof. Koláře. Aktuálne si robím aj kurz Vojtovej metódy.

Viac článkov

Súvisiace produkty

    • štíhla, priemerná, silnejšia
    • + ďalšie farby

    Adaptic EVORA + - zdravotná stolička

    od 619,00 €
    • univerzálna pre väčšinu postáv
    • najpredávanejšia zdravotná stolička 2022, 2023 a 2024
    • priemerná, silnejšia

    Adaptic COMFORT - zdravotná stolička

    od 779,00 €
    • priemerné a silnejšie postavy
    • pohodlný a obľúbený model zdravotné stoličky
    • štíhla, priemerná, silnejšia

    Adaptic BUTTERFLY NOIR - zdravotná stolička

    od 889,00 €
    • univerzálna pre väčšinu postáv
    • elegantný dizajn zdravotného kresla
    • novinka na rok 2023

Stále scrollujete? Môžete čítať ďalej!